CEO Linda Jackson, Avrupa’da içten yanmalıyı bırakıp tamamen elektrikli araç markası haline geleceklerini açıkladı. Öte yandan diğer pazarlarda içten yanmalı motorlu seçenekler bulunmaya devam edecek.

Fransız otomotiv devi Peugeot, Avrupa’da tamamen elektrikli araç markasına dönüşeceğini resmi olarak açıkladı. Buna göre, 2030 itibariyle piyasaya sürülen tüm Peugeot modelleri yalnızca elektrikli olacak. Benzinli veya dizel araç satışı olmayacak.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan CEO Linda Jackson, “Yeni Stellantis platformlarına geçiş yaptığımız için – STLA Small, Medium, Large – 2030 itibariyle Avrupa’daki tüm modellerimiz elektrikli olacak.” Öte yandan Jackson, diğer pazarlarda içten yanmalı motorlarla var olmaya devam edeceklerinin altını çizdi.

Stellantis çatısı altında faaliyet gösteren diğer markalar da Avrupa’da tamamen elektrikli markaya dönüşecekleri tarihi açıklamışlardı. Buna göre DS 2026’da, Alfa Romeo 2027’de, Opel ise 2028’de sadece elektrikli otomobil satmaya başlayacak. Bu kararların açıklanması çok da sürpriz değil. Zira yeni regülasyonlara göre 2035 itibariyle Avrupa’da dizel ve benzinli araç satmak imkansız hale gelecek.

Peugeot’nun mevcut ürün gamında elektrikli ve elektrik destekli (PHEV) modellerin oranı yüzde 70. Sadece yakında sonlandırılacak olan 108’de ve 5008 SUV’da elektrik desteği bulunmuyor. Peugeot 3008 SUV halihazırda şarj edilebilir hibrit seçeneğe sahip. Yeni nesil 3008 ise Fransa’daki Sochaux fabrikasında tamamen elektrikli olarak üretilecek. 2024 itibariyle tüm modellerin elektrikli (veya PHEV) seçeneği bulunacak.