Sony’nin PlayStation modelleri için geliştirdiği PS Plus hizmeti, 50 milyona yaklaşan abone sayısı ile dikkat çekiyor.

PS Plus abone sayısı, her ne kadar Sony’nin diğer ücretsiz oyun aboneliği programları nedeniyle üşüş yaşasa da Temmuz 2021 itibarı ile toparlanmaya başladı. Abone sayısı, şirket için kilometre taşı sayılabilecek 50 milyon abone sayısına yaklaştı.

Analistler, Xbox Game Pass platformunun an itibarı ile yaklaşık 30 milyon abonesi olduğunu tahmin ediyor. Rakebete yeni bir boyut kazandıran PS Plus, Game Pass’ten 27 milyon daha fazla aboneye sahip.

PS Plus abone sayısı 50 milyona yaklaştı

Toplamda 47,2 milyon aboneye sahip olan Sony, kilometre taşı olan 50 milyon abone barajına yaklaştı. Birden fazla abonelik hizmetine sahip olan PlayStation, her ne kadar PS Plus platformunun gelişimini yavaşlatsa da popüler platform rekor kırmaya devam ediyor.

Pandemi sürecinin öngörülemeyen etkileri göz önünde bulundurulduğunda PS Plus abonelerinin artış hızını kestirmek zor. Ancak analistler, 2022 yılının ikinci yarısında şirketin 50 milyon abone barajını geçeceğini tahmin ediyor.

Ocak-Mart 2020 döneminde 45,9 milyon abone ile rekor kıran PS Plus, pandemi sürecinin başlamasıyla birlikte hızla ivme kazandı. Bazı analistler, 50 milyon barajına ulaşmadan abone sayısında duraklama görülebileceğini belirtiyor.

Yakın gelecekte Activision adlı firmanın Call of Duty: Vanguard oyunu ve EA tarafından geliştirilen Battlefield 2042 başta olmak üzere birçok çok oyunculu oyunun piyasaya sürülmesi bekleniyor. Her iki oyun da çevrimiçi çok oyunculu mod için PS Plus aboneliğine ihtiyaç duyacak.

PS Now ve Nintendo Switch Online cehpesinde yapılan değişiklikler, Ps Plus abone sayısını olumsuz etkileyebilir. Ayrıca pandemi önlemlerinin hafiflemesi durumunda daha fazla PS Plus platformunun abone kaybedeceği tahminler arasında yer alıyor.

Sony, Kasım ayında PS Plus abonelerine ücretsiz sunacağı oyunları açıkladı. PlayStation 5 kullanıcıları First Class Trouble ve Knockout City oyunlarına ücretsiz olarak erişebilecek. PlayStation 4 kullanıcıları ise First Class Trouble ve Knockout City oyunlarına ek olarak Kingdoms of Amalur: Re-Reckoning oyununa ücretsiz olarak erişim sağlayacak. PlayStation VR tarafında ise The Persistence, The Walking Dead: Saints & Sinners ve Until You Fall oyunları ücretsiz olarak sunuldu.