Porsche Taycan, dünya rekorunu kırmayı başardı!

0
1

Porsche Taycan, sahip olduğu hızlı şarj teknolojisi sayesinde Kia EV 6’yı geçerek Guinness Dünya Rekoru’nu kırmayı başardı.

Elektrikli otomobillere olan talep her geçen gün artmaya devam ediyor. Özellikle devletlerin koyduğu yasaklar ve teşvikler sebebiyle birçok otomobil firması içten yanmalı motora sahip otomobil üretmeyeceklerini açıkladı.

Porsche de onlardan biri. Şirket, elektrikli otomobillere önem veriyor ve bu alanda çalışmalar yapıyor. Porsche Taycan, hızlı şarj özellikleri ve performansı nedeniyle çok seviliyor. Porsche Taycan, batarya teknolojisi sayesinde Guinness Dünya Rekoru’nu kırdı.

Porsche Taycan, kısa şarj süresiyle dünya rekoru kırdı!

Elektrikli otomobiller, uzun şarj süreleri nedeniyle birçok kullanıcı tarafından tercih edilmiyor. Bu konuda bir değişiklik yapmak isteyen Porsche, yeni Taycan ile çok kısa bir şarj süresi sunuyor. Bu süre sayesinde 2021 model Porsche Taycan, Amerika’nın bir ucundan diğer ucuna 2 saat, 26 dakika ve 48 saniyelik şarj süresiyle gitti ve dünya rekorunu kırdı.

Porsche Taycan, sahip olduğu hızlı şarj teknolojisi sayesinde Kia EV 6'yı geçerek Guinness Dünya Rekoru'nu kırmayı başardı.

Araç, Los Angelas’tan New York’a uzanan 2.834,5 millik bir yol kat etti. Bu uzun yolculukta Wayne Gerdes sürücü koltuğunda yer aldı. Sürüş sırasında “hypermiling” yapıldı. Hypermiling, bir aracın yakıt tüketimine en yüksek seviyeye çıkarmak için agresif bir şekilde yapılan sürüş anlamına geliyor.

Dünya rekorunu kırabilmesi için araç, sürekli bir şekilde kamerayla izlendi ve GPS üzerinden takip edildi. Taycan’dan önce Kia EV 6, 7 saat 10 dakika ve 1 saniye şarj süresiyle rekoru elinde tutuyordu. Yapılan açıklamalara göre yol sırasında araç, 350KW’lık bir şarj cihazında 22 dakikada yüzde 6 şarjdan yüzde 82 şarja ulaştı. Bu süre, rakipleriyle kıyasladığımızda yaklaşık yarıya denk geliyor.

Bu araçta, standart bataryadan daha yüksek brüt kapasiteye sahip Performance Battery Plus batarya ve Adaptif Hız Sabitleyici özelliği sunulmuş. Bu sayede araç, rekor denemesi için hazır hale gelmiş.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.