Ünlü otomobil üreticisi Porsche, yanan gemi sonrasında 1000’e yakın otomobillerinin tamamını yeniden üreteceğini duyurdu.

Porsche, dünyanın en büyük otomobil üreticileri arasında bulunuyor. Şirket, her ne kadar spor otomobiller üzerine yoğunlaşsa da SUV modelleri de bulunuyor. Bu sayede Porsche, herkes tarafından seviliyor ve iyi satış rakamlarına ulaşıyor.

Geçtiğimiz günlerde meydana gelen kaza sonucunda şirketin yaklaşık 1000’e yakın aracı küle dönmüştü. Bu olayın ardından birçok otomobil üreticisi harekete geçti. Şimdi de açıklama ünlü otomobil üreticisinden geldi.

Porsche, 1000’e yakın otomobilini tekrardan üretecek!

Geçen ay Almanya’dan ABD’ye yolculuk yapan kargo gemisi batmadan önce alev almıştı. Bu yangın sonucundan birçok ünlü otomobil üreticisinin otomobilleri küle döndü. Bu durumu telafi etmek için Lamborghini, geçtiğimiz günlerde 15 otomobilini tekrardan üretme kararı almıştı. Aynı karar Porsche’den de geldi.

Porsche Taycan

Porsche CEO’su Oliver Blume, şirketin yıllık sonuç çağrısında gazetecilere bazı açıklamalarda bulundu. Olive Blume, yaptığı açıklamada her ne kadar dünyada yaşanan çip krizi ve tedarik sıkıntıları olsa da 1000’e yakın araçlarını değiştirmenin kendi ellerinde olduğunu belirtti. Buna ek olarak şirketin son 2 yıldır zorluklarla çalıştığını ve bunu da atlatacağını belirtti.

Özellikle Rusya – Ukrayna savaşının patlak vermesinin ardından dünya genelinde büyük sıkıntılar yaşandı. Akaryakıt fiyatlarında büyük artışlar meydana geldi ve tedarik zincirlerinde aksamalar patlak verdi. Bu durum, halihazırda bulunan çip kriziyle birleşince birçok otomobil üreticisi çıkmaza girdi ve üretimlerine ara vermek zorunda kaldı.

Porsche Cayenne Coupe

Porsche de üretime ara veren firmalar arasında bulunuyordu. Bu yenileme süreci şirketin büyük oranda zorluk çekmesine sebep olacak. Şu anda şirketin araç sahiplerine ne zaman yedek otomobil vereceği bilinmiyor. Volkswagen grubu bayileri, müşterilerine kayıplarının 401 milyon dolardan fazla olduğunu belirtmeye başladı.

Bu kaza sonucunda Audi 1800Bentley ise 189 aracını kaybetti. Audi tüm araçlarını yeniden üreteceğini duyururken Bentley sadece yarısını tekrardan üreteceğini duyurdu. Volkswagen de ilerleyen günlerde yeni adımlar atarak bu durumdan kurtulmayı planlıyor.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.