PUBG oyununun yapımcısı Krafton, Apple ve Google’a kendi oyunlarının sahtesi olan Free Fire’ı sattıkları için dava açtı.

PUBG (PlayerUnknown’s Battlegrounds), dünya genelinde en çok oynayan Battle Royale oyunları arasında bulunuyor. Oyunun her geçen gün popülerliği artıyor ve bu durum da oyunun sahtelerinin ortaya çıkmasına sebep oluyor.

Şu an da uygulama marketlerine baktığımızda birçok PUBG benzeri oyunun piyasada olduğunu görüyoruz. Artık bu duruma bir dur demek isteyen PUBG’nin geliştiricisi Krafton, sahte oyunlar için harekete geçti ve sahte oyun üreticilerine ve uygulama marketlerine dava açtı.

Krafton, sahte oyun üreticilerine ve uygulama marketlerine dava açtı!

Reuters’ın haberine göre ünlü Battle Royale oyunu PUBG’nin geliştiricisi Krafton, pazartesi günü Los Angeles Federal Mahkeme’sine bir suç duyurusunda bulundu. Şikayette Garena Online tarafından geliştirilen “Free Fire” isimli oyunun PUBG’nin telif haklarıyla korunan çeşitli oyun içi öğelerini, haritalarını ve ekipmanlarını kopyaladığı iddia edildi.

PUBG oyununun yapımcısı Krafton, Apple ve Google'a kendi oyunlarının sahtesi olan Free Fire'ı sattıkları için dava açtı.

Krafton, açıklamasında Apple ve Google’ın oyunlarının 100 milyonlarca kopyasını dağıttığını söyledi. Bunun yanında Garena oyun şirketinin ABD’de 2021 yılının ilk üç ayında sahte oyun Free Fire’dan 100 milyon dolardan fazla gelir elde ettiğini söyledi. Ayrıca Apple’ın bir başka ihlalde bulunan Free Fire Max isimli oyunu da kaldırması isteniliyor.

PUBG’nin geliştiricisi Google, Apple ve Garena’dan Free Fire satışından elde ettikleri karları kendilerine vermesi istedi. Ayrıca Free Fire oyunun satışının tamamen yasaklanması da istenildi. Bu dava aslında ilk değil. Krafton 2018 yılında bir başka rakip dünyaca ünlü Battle Royale oyunu olan Fornite’a telif haklarını korumak için dava açmıştı.

Apple, bu durumun ardından hiçbir adım atmadı ve Free Fire oyunu hala satışta. Bu davranışına rağmen Apple, geçtiğimiz günlerde Wordle oyunun sahte versiyonlarını uygulama marketinden kaldırmıştı.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın