Apple, geçen yıl Mac cihazları için kendi işlemcisini üretmeye başlamış ve bir dönüşümün ilk adımını atmıştı. Bugün Apple’ın portföyüne baktığımızda neredeyse tüm ürünleri için kendi işlemcilerini ürettiğini görüyoruz. Mobil işlemci devi Qualcomm, geliştireceği sonraki nesil PC işlemcileri ile Apple’ın bu dönüşümüne kafa tutmaya hazırlanıyor.

Qualcomm, 2023’de üreteceği işlemcileriyle Apple M serisine rakip olacak

Qualcomm CTO’su James Thompson, bugün gerçekleştirilen etkinlikte Qualcomm’un yeni hedeflerini açıkladı. Yapılan duyurular arasında en dikkat çekeni, Windows bilgisayarlarda iyi performans göstermek üzere tasarlanacak olan ARM işlemciler oldu. Bu tanım, Apple’ın Mac bilgisayarları için ürettiği Apple M serisine karşılık geliyor.

Etkinlikte bahsedilen yeni işlemci ailesi Nuvia tarafından geliştirilmiş. Nuvia, geçen yıl Qualcomm tarafından satın alınmış bir çip tasarımcısıdır. Bu şirketin çalışanları arasında Apple’ın iPhone’larında ve iPad’lerinde kullandığı Apple A serisi işlemcilerin tasarımcılarından üçü bulunuyor. Bu da Qualcomm’un Apple’a rakip olması için güçlü bir koz.

Şirketin bu yeni işlemci serisi ile büyük vaatleri var. Windows bilgisayarlarda çalışacak olan bu ARM tabanlı işlemcilerin yüksek verimlilik sunacağı söyleniyor. Böylelikle üst düzey performans, iyi bir batarya ömrüne sığabilecek. Qualcomm ayrıca, mobil pazarda tanıdığımız Adreno grafik birimini de bu çipe entegre edeceğini açıkladı. Adreno serisi şu anda bilgisayar oyunlarında iyi performans sunacak seviyede değil. Ancak ilerleyen yıllarda Adreno’nun dahil olduğu yeni çip, oyunculara da hitap edebilir.

Bu işlemcinin hedefi oyun oynatmak olmasa da fazla işlem gücü gerektirmeyen mobil oyunlarda akıcı performans bekliyoruz. Windows 11, Android oyun ve uygulamalarını desteklemeye başlamışken oyun konusundaki beklentilerimiz doğal olarak kabarıyor.

Qualcomm’un ilk girişimi değil

Şirket daha önce bu projeye Microsoft ortaklığıyla girişmişti. Surface Pro X’te yer alan Microsoft SQ1 ve Microsoft SQ2 işlemcileri, gücünü Qualcomm’dan alıyordu. Snapdragon 8cx olarak bilinen çip, Apple M1’in karşısında pek ses getirememişti.