Rapor: Kullanıcıların yalnızca %40’ı, verilerini sorumlu bir şekilde kullanma konusunda markalara güveniyor

0
4

Twilio’dan gelen yeni veriler, insanların her bir marka etkileşimi sırasında hiper kişiselleştirme beklediğini doğruluyor.

Twilio’nun üçüncü yıllık Kişiselleştirme Durumu Raporu, her yerde işletmelerin karşı karşıya olduğu bu kişiselleştirme ve gizlilik paradoksunu ortaya çıkarıyor. Federal ve kurumsal düzeylerde kapsamlı gizlilik düzenlemeleri, çevrimiçi veri paylaşımına yönelik değişen tüketici tutumlarının yanı sıra, Twilio’nun anket yaptığı şirketlerin yarısı için kişiselleştirmeyi daha zor hale getirdi.

Bu nesiller arası bir meydan okuma, ama aynı zamanda bir fırsat. İşletmeler, geleneksel olarak, üçüncü taraf verilerini toplayan ve ardından bunları hedeflenebilir kitleler olarak yeniden satan reklamcılardan ve sosyal medya platformlarından müşteri ilişkilerini “kiraladı”. Artık işletmelerin, kiralamaktan müşteri ilişkilerine doğrudan birinci taraf verileriyle veya doğrudan müşterilerden kendi rızalarıyla toplanan verilerle sahip olmaya geçmeleri gerekiyor.

Bu geçiş kolay değil, ancak Google, 2023’ün sonuna kadar üçüncü taraf çerezlerini aşamalı olarak kaldırmaya karar verdiğinden, artık isteğe bağlı değil. İş liderlerinin %43’ünün gizlilik için en uygun olduğu için birinci taraf verilerini uyguladığı birçok şirket şimdiden dönüyor.

Birinci taraf veri stratejisiyle bile teknoloji, kişiselleştirmenin önünde bir engel olmaya devam ediyor. Teknoloji liderleri, geniş ölçekte kişiselleştirme sağlamak için veri bilimci ekiplerine ve milyar dolarlık bütçelere sahipken, Twilio’nun raporu, şirketlerin çoğunun çok kanallı kişiselleştirmeyi sağlayamadığını tespit etti.

Şirketlerin %53’ü müşteri verilerini daha iyi işlemek için yeni teknolojilere yatırım yapıyor ve bu şirketler daha derin müşteri ilişkileri kurabiliyor.

Twilio’nun raporu, kişiselleştirme beklentilerinin ve stratejilerinin geçen yıl nasıl değiştiğini anlamak için dünya çapında 3.450 işletme yöneticisi ve tüketiciyle anket yaptı.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın