Rapora göre, kripto para birimi birçok savunucunun iddia ettiğinden daha merkezi!

0
1

Destekçilerinin çoğuna göre, kripto para biriminin diğer finansal sistemlere göre en büyük avantajlarından biri, belirli bir şirketin, merkez bankasının veya hükümetin kontrol sahibi olmamasıdır. Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) tarafından görevlendirilen bir rapor üzerinde çalışan araştırmacılar, sözde merkezi olmayan bu sistemlerde “istenmeyen merkezilikler” olabileceğini buldular.

Rapor üzerinde çalışan yazılım güvenliği araştırma şirketi Trail of Bits’in CEO’su Dan Guido, “Topluluk öyle söylediği için blok zincirinin değişmez ve merkezi olmayan olduğu kabul edildi” dedi. NPR’ye kripto para gücünün, pastanın büyük bir kısmına sahip olan insanlar veya kuruluşlar arasında yoğunlaştığını söyledi. Neredeyse diğer herhangi bir kapitalist sistem gibi, bazıları tartışabilir.

Bits’in İzinde, “istenmeyen merkezilikler”, bir varlığın, onlara mülkiyet kayıtlarını kurcalama fırsatı verebilecek, merkezi olmayan bir sistem üzerinde hüküm sürdüğü koşullar olarak tanımladı. Raporda ayrıca üç ISP’nin tüm bitcoin trafiğinin yüzde 60’ını idare ettiği belirtiliyor. Bir iletişim düzenleyicisi, bir bilgisayar korsanı veya bu ISS’lerden birinin gözetimine sahip başka biri bitcoin trafiğini yavaşlatırsa veya durdurursa, bir blok zinciri ağı bozulabilir.

Bitcoin ağının kendisinde de zayıflıklar var. Rapor, düğümlerin yüzde 21’inin çekirdek bitcoin istemcisinin eski, savunmasız bir sürümünü çalıştırdığını buldu. Bu sistemler, bir blok zinciri ağının çoğunluğunu ele geçirmek isteyen bir saldırgan tarafından hedef alınabilir, ancak bu, bitcoin ağının boyutu göz önüne alındığında nispeten olası görünmemektedir.

Bu durumlardan bazıları teoriktir, ancak rapor, blockchain teknolojisinin bazı eksikliklerini vurgulamaktadır. Bununla birlikte, ekosistemin bölümlerini etkileyen bazı açık merkezileşme örnekleri olmuştur.

Bu hafta, Solana blok zincirine dayanan borç verme platformu Solend’in, operatörün piyasa hareketleri üzerinde önemli bir etkisi olabileceğini söylediği için, en büyük tek hesabının kontrolünü ele geçirmeye çalıştığı bildirildi. Solend, pozisyonlarını “incelikle” tasfiye etmek ve olası kesintileri önlemek için “balina” yatırımcısının hesabını geçici olarak devralmayı planladı.

Pazar günü, platformun tartışmalı hareketi (Solend kendisini “merkezi olmayan bir protokol” olarak adlandırıyor) gerçekleştirmesine izin veren bir teklif kabul edildi. Bununla birlikte, Solend’in kullanıcıları, oyların yüzde 99,8’i lehte oyla, birincisini devirmek için başka bir öneriye oy verdi. Görünüşe göre, söz konusu hesabın sahibi, toplam 1.48 milyon oydan 1 milyondan fazlasına sahipti. Solend, balinanın pozisyonunu tasfiye etmek için başka bir yöntem deniyor, ancak şimdilik, platformun gücü hesap sahibinin lehine merkezileşmiş gibi görünüyor.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın