Fransız otomobil üreticisi Renault, 2030 yılından itibaren sadece elektrikli otomobil satışı yapacağını açıkladı.

Fransız otomobil üreticisi Renault, son yıllarda elektrikli otomobillere önem vermeye başladı. Şirket, Avrupa pazarında elektrikli küçük otomobili Twizy ve Zoe ile birlikte iyi satış rakamlarına ulaşıyor. Bunların yanında içten yanmalı modellerin elektrikli versiyonları da müşteriler tarafından seviliyor.

Şirket, geçtiğimiz günlerde sevilen modeli Renault Megane‘ı elektriklendirmişti. Yenilenen model bir SUV’a dönüştü ve elektrikli olarak karşımıza çıktı. Firma, bu modellerle yetinmeyerek gelecekte sadece elektrikli otomobil üreten bir şirkete dönüşmek istiyor.

Renault, 2030 yılında içten yanmalı motorlara veda edecek!

Avrupa Birliğinin aldığı ICE (fosil yakıtlarla çalışan araçların yasaklanması) yasağıyla birlikte otomobil şirketleri yavaş yavaş elektrikli otomobil firmalarına dönüşmeye başladılar. Peugeot, Kia, Hyundai’den sonra Renault’tan da hamle geldi ve şirketin CEO’su Luca de Meo tarafından yapılan açıklamada şirketin 2030 yılında sadece elektrikli otomobil satacağı açıklandı.

Fransız otomobil üreticisi Renault, 2030 yılından itibaren sadece elektrikli otomobil satışı yapacağını açıkladı.
Renault Megane Electric

Bu haftanın başında Renault’un Paris yakınlarındaki teknik merkezinde açıklamalarda bulunan şirketin CEO’su Luca de Meo, şirketin rakipleri gibi 2030 yılında sadece elektrikli otomobil satan bir firmaya dönüşeceğini söyledi. Açıklamalarında Renault’un 2025 yılına kadar en az 4 adet tamamen elektrikli model piyasaya süreceğini de açıkladı.

Bu modeller arasında Renault 5 EV, kompakt bir SUV, küçük bir crossover ve bir minibüs bulunacak. Bu modellere hali hazırda satışta olan Renault Zoe ve Renault Megane Electric de eşlik edecek. Renault Ceo’su Avrupa Birliği’nde uygulanacak yasaklar ve dünyayı korumak için bu değişime gitmek zorunda olduklarını belirtti.

Dacia Spring

Dacia ve Lada ise ilerleyen yıllarda elektrikli otomobil firmaları olacak!

Renault Group bünyesinde Dacia ve Lada da yer alıyor. Açıklamada Dacia’nın mümkün olan en son zamanda elektrikli otomobil firması haline geleceğini belirten Luca de Meo, “paranın karşılığı” felsefelerine devam edeceklerini söyledi. Bunların dışında Rusya pazarında faaliyet gösteren Lada’nın en son elektrikli otomobil firmasına dönüşmesi bekleniyor.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın