40 milyon günlük aktif oyuncuya sahip Roblox, Perşembe günü bir kesintiye uğradı. Pazar günü ise oyundan iyi haber geldi.

Roblox, Perşembe akşamı bir kesintiyle karşı karşıya kaldı. Şu anda ise kaldığı yerden çevrimiçi oyun hizmeti sunmaya devam ediyor. Şirket, Pazar günü saat 23:00‘da yayınladığı bir tweet’te bölgeleri aşamalı olarak tekrardan aktif hale getirdiğini açıkladı.

Şirket sözcüsü bir basın kuruluşuna çeşitli açıklamalar yaptı. Bu aşamada veri merkezlerindeki sunucu sayısındaki büyümeyi içerdiğini belirtti. Bunun dışında harici trafikteki herhangi bir zirveden ya da herhangi bir özel deneyimden kaynaklanmadığını söyledi.

Roblox CEO’su sorunun ardından blog yazısı paylaştı

Şirketin CEO‘su, David Baszucki bir blog yazısı paylaştı. İletide şirketin yakın zamanda durumla alakalı bir rapor yayınlayacağını ve gelecekte kesintiye sebep olan sorunlardan kaçınmaya yönelik adımlar atacağını açıkladı. Bunun yanı sıra CEO, “Bildiğimiz kadarıyla oyuncu kalıcılık verilerinde herhangi bir kayıp olmadı. Roblox deneyiminiz artık tamamen normale döndü.” dedi.

“Sorun iç nedenlerden kaynaklı”

Sorun ilk olarak 29 Ekim saat 02:00 sıralarında başladı. Bu noktada şirket tarafından işleri normale döndürmek için ekibin çok çalıştığını belirten bir duyuru geldi. Roblox‘un, Cumartesi geç saatlerde yaptığı açıklamada kesintinin dış müdahale sonucu oluşmadığını belirtti. Aksine altta yatan bir iç nedenden kaynaklandığını açıkladı.

Pazar günü ise şirket bir tweet’te sorunun temel nedenini bulduklarını açıkladı. Bunun üzerinde çözüm belirlediklerini duyurdu ancak pek fazla ayrıntı vermedi. Bu durum günlük 40 milyondan fazla kullanıcısı olan Roblox için büyük bir kesinti oldu. İşlem sırasında yapım tarafından birkaç güncelleme geldi.