Robotlar Play-Doh kullanarak harfleri şekillendirmeyi öğreniyor

0
2

Play-Doh ile çalışan sadece insanlar değil. MIT CSAIL araştırmacıları, robotlara çocuk dostu yapışkan maddeyle nasıl çalışacaklarını öğreten bir sistem olan RoboCraft’ı yarattı. Platform önce bir şeklin (bu durumda alfabenin bir harfi) görüntüsünü alır ve onu birbirine kenetlenen parçacıklar kümesi olarak yeniden yorumlar. Bot daha sonra, iki “parmağının” bu küreleri istenen sonuca uyacak şekilde nasıl manipüle edebileceğini tahmin etmek için fizik odaklı bir sinir ağı kullanır. Tahmine dayalı bir algoritma, makinenin eylemlerini planlamasına yardımcı olur.

Bir robotun, aynı donanımı uzaktan kontrol eden insanlardan daha iyi (ve bazı durumlarda daha iyi) performans göstermesi sadece on dakikalık bir uygulama aldı. Bu, Play-Doh’u elle şekillendiren bir insanla aynı şey değil, ancak görevi ilk kez nasıl gerçekleştireceğini keşfeden bir makine için hiç de fena bir başarı değil. Robotlar, genellikle sert şekillerle gelişme eğiliminde oldukları yumuşak nesnelerle mücadele eder.

RoboCraft tarafından eğitilmiş botlar, ayrıntılı heykeller üretmek üzere değil.

CSAIL bilim adamları, teknolojinin nereye uygulanabileceği konusunda zaten bir fikre sahipler. Sanatsal otomatlar çanak çömlek yaratabilirken, mutfak robotları daha fazla sorumluluk alabilir. Sonunda, bunun gibi teknoloji, ince motor beceriler gerektiren ev işlerini üstlenerek yaşlılara ve hareket sorunları olan insanlara yardımcı olabilir.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın