Rus kullanıcılar, ödeme hizmeti çekildikten sonra Apple’a dava açtı!

0
0

Cuma günü bir Rus hukuk firması, Apple’ın ödeme hizmetini Rusya’dan çekmesinden etkilenen tüketiciler için 1,28 milyon dolarlık tazminat talep eden teknoloji devi Apple’a dava açtığını söyledi.

Apple, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Hukuk firması Chernyshov, Lukoyanov & Partners, Moskova’nın Ukrayna’ya asker göndermesine yanıt olarak şirketin 1 Mart’ta yerleşik Apple Pay hizmetinin kullanımını kısıtlamasının ardından Apple’ın Rus tüketicilerin haklarını ihlal ettiğini söyledi.

Bir Moskova mahkemesine açıldığını söylediği dava, vatandaşlara verilen “manevi zararın” tazmini de dahil olmak üzere 90 milyon ruble tazminat talep ediyor.

Ayrıca Apple’ın Rus kullanıcıları için Apple Pay hizmetlerinin işleyişini sürdürmesini istiyor.

Hukuk firması hala daha fazla davacıyı davaya katılmaya davet ettiğinden toplam rakam artabilir.

Kıdemli Ortak Konstantin Lukoyanov, Apple’ın ana ABD şirketinin Apple ürünlerinin satışını askıya alma ve Rusya’da sunulan hizmetleri kısıtlama kararı aldığını söyledi.

Bu nedenle davamızın alacakları öncelikle ana şirkete, ikinci olarak da onun bağlı birimlerine yöneliktir” dedi.

Hukuk firması, Apple’ın Rusya’daki Apple Pay hizmetlerini durdurma kararının, yerel pazarda satılan cihazlarının işlevselliğini azalttığını ve böylece Rus yasalarına göre haksız ve ayrımcı olduğunu söylediği eylemlerin değerlerini düşürdüğünü söyledi.

Aynı hukuk firması, Mart ayında Rusya’daki hizmetini askıya alan akış şirketi Netflix’e karşı benzer bir dava yürütüyor.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.