Rusya Merkez Bankası, bugün yayınladığı raporda ülke genelinde kripto paraların yasaklanması gerektiğini açıkladı.

Kripto paralar, hayatımızda her geçen daha fazla rol almaya başlıyor. İlk ortaya çıktıları zaman sadece belli bir kesim tarafından bilinen dijital paralar, bir anda dünyanın her bir yanına yayıldı ve milyar dolarlık bir piyasa haline geldi.

Özellikle kripto paralarda yapılan transferlerin takip edilmemesi nedeniyle birçok ülke kripto paralarla ilgili yeni yasalar devreye sokuyorlar. Rusya’dan da kripto paralarla ilgili yeni bir açıklama geldi. Rusya Merkez Bankası, kripto paraların yasaklanmasını önerdi.

Rusya Merkez Bankası, kripto paraları yasaklama çağrısında bulundu!

Rusya Merkez Bankası, bugün yayınladığı bir raporda Rusya’nın kripto paraları yasaklaması gerektiğini söyledi. Raporda, kripto paraların yasa dışı faaliyetlerde ve dolandırıcılıkta sıklıkla kullanıldığı dile getirildi. Kripto paralar sayesinde insanların, paralarını ulusal ekonomiden çekerek ülkelerin ekonomi politikalarını uygulamalarını zorlaştırdığı söylendi.

Rusya Merkez Bankası, bugün yayınladığı raporda ülke genelinde kripto paraların yasaklanması gerektiğini açıkladı.

Bu nedenlerden dolayı, ülkenin kripto paralarlar ilgili yeni yasalar devreye sokarak kripto paraları yasaklaması gerektiğini düşünüyor. Bu yasakların ülkede faaliyetlerini gösteren kripto para borsaları gibi platformlarda da uygulanmasının gerektiğinin altı çiziliyor. Ayrıca kripto para alım satımında kişilere cezai işlem uygulanmasını gerektiği de söyleniyor.

Bunlara ek olarak hiçbir Rus kurumsal finans kuruluşunun da kripto paralara yatırım yapmasına izin verilmemesinin daha doğru olacağı belirtiliyor. Hazırlanan raporda kripto para madenciliğinin de bu doğrultuda ülke genelinde yasaklanmasının gerektiği söyleniyor.

Kripto para madencileri için konum hizmetleri sağlayıcısı olan BitRiver’ın PR direktörü Roman Zabuga, yaptığı açıklamada madencilik yasağının delinebileceğini dile getirdi. Ayrıca Rusya vatandaşlarının başka ülkelerde yaptığı işlemlerin Rusya Merkez Bankası tarafından ilerleyen zamanlarda denetleneceğinin de altı çiziliyor.

Rusya Merkez Bankası, kripto paraların aksine kendi dijital parası üzerinde çalışıyor. Dijital ruble sayesinde vatandaşların kripto para olanaklarını onları kullanmadan erişebilmeleri planlanıyor. Geçtiğimiz aylarda merkez bankası tarafından yapılan açıklama Rusya’da 5 Milyar doların üzerinde kripto işlemi gerçekleştiği söylenmişti.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.