Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik iddia edilen siber saldırı kampanyası, işgalden dakikalar öncesine kadar devam etmiş görünüyor. Reuters, ABD, İngiltere ve Avrupa Birliği’nin 24 Şubat saldırısından bir saat önce Viasat’ın uydu internet hizmetini bozan büyük ölçekli bir siber saldırıdan resmen Rusya’yı sorumlu tuttuklarını bildirdi. Viasat, saldırı çabalarının “on binlerce” uydu terminalini kalıcı olarak yok ettiğini söylerken, Birleşik Krallık, saldırının Orta Avrupalı ​​internet kullanıcılarını ve rüzgar santrallerinin yanı sıra Ukrayna ordusunu ve bazı sivil müşterileri etkilediğini kaydetti.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı’na göre suçlamalar, Rusya’yı siber saldırıya bağlayan “yeni İngiltere ve ABD istihbaratına” yanıt olarak geldi. Rusya, bu yazı itibariyle iddialara yanıt vermemişti, ancak tarihsel olarak, kanıtlara bakmaksızın siber saldırıları reddetmişti.

Viasat’ı hedefleyen saldırı muhtemelen amaçlanan etkiye sahipti. Ukrayna siber güvenlik yetkilisi Victor Zhora, Mart ayında, uydu karşıtı çabanın savaşın en başında iletişimde “büyük bir kayba” yol açtığını açıkladı. Bununla birlikte, Ukrayna en azından bazı durumlarda daha iyi hazırlandı. Örneğin, Nisan ayında bir enerji sağlayıcısına yönelik bir saldırıyı savuşturduğunu iddia ediyor. Bu son atıf, Rusya’yı daha fazla saldırı yapmaktan caydırmayacak olsa da, Ukrayna ve müttefiklerinin kendilerini çevrimiçi olarak nasıl savunacaklarının daha fazla farkında olduklarını gösterebilir.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın