2021 yılında 300 milyon adet telefon satmayı hedefleyen Samsung, gelen bilgilere göre bu hedefinin gerisinde kaldı.

Yaklaşık iki yıldır teknolojiden otomotive her sektörün boğuştuğu çip sıkıntısı Samsung, Apple, Tesla dahil çok sayıda şirketi etkiledi. Mayıs ayında, COVID-19’un patlama yaptığı Vietnam’da tam kapanma kararı alınmıştı. Bu durum, telefonların önemli kısmını Vietnam’daki fabrikasında üreten Samsung’un tedarik sıkıntısı yaşamasına yol açtı.

Güney Koreli teknoloji devinin geçen seneye ait satış rakamları ortaya çıktı. The Elec’in paylaştığı bilgiye göre Samsung, 2021 yılında tek başına 238,88 milyon adet telefon üretti. Wintech ve Huaqin gibi üretim ortaklarının desteğiyle bu sayı 60 milyon artarak yaklaşık 300 milyona çıktı. Ancak şirketin ürettiği telefon sayısının, satış rakamları ile doğru orantılı olmadığı anlaşıldı.

Samsung, geçen yıl 200 milyon telefon sattı

Teknoloji devi, geçen sene toplam 200 milyon adet akıllı telefon satışı gerçekleştirdi. Ocak 2021’de tanıtılan Galaxy S21 serisi, bu sayının sadece 20 milyonluk kısmını oluşturuyordu. Ancak analistlere göre bu verileri Samsung’u hiç mutlu etmedi. Çünkü şirket, 2021’de toplam 300 milyon adet telefon satmayı hedefliyordu.

Samsung dördüncü çeyrek rekor, samsung dördüncü çeyrek, samsung 2021 dördüncü çeyrek

Öte yandan kaynaklar, “Samsung, Vietnam’da üretim sorunları yaşamasaydı Galaxy S21 serisini daha iyi satabilirdi” değerlendirmesini yaptı. Ayrıca Samsung’un 2021 yılında Galaxy A ve Galaxy M serilerinin satışına odaklandığı bilgisini aktaran analistlere göre şirket, 2022 hedeflerini ise düşürmedi.

The Elec’in paylaştığı bilgiye göre Samsung, 2022 yılında 334 milyon akıllı telefon üretmeyi hedefliyor. Bunun 285 milyonunu doğrudan şirket üretecekken, geri kalanının ise Wintech ve Huaqin gibi iş ortaklarıyla birlikte üretileceği de aktarılıyor. Samsung, 2019 yılında 296 milyon adet telefon sevkiyatı gerçekleştirmişti. Her şey yolunda giderse 2022’de daha yüksek rakamlara ulaşabilir.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın