Samsung, çip krizinden daha az etkilenmek için kolları sıvadı. Zira Samsung ile Qualcomm arasında büyük bir anlaşma yapılacak.

Yeni bir rapora göre, Samsung ile Qualcomm, önümüzdeki yıl akıllı telefon pazarı için güçlü bir ortaklık kuracak. Güney Kore’nin 2022’de akıllı telefonlar ve tabletler için Qualcomm’un işlemcilerini kullanacağı söyleniyor. Elec raporuna göre, 2022 yılında yaklaşık 64 akıllı telefon ve tablet piyasaya sürülecek. Elec, bu cihazların hangileri olacağını da açıkladı. İşte o raporun ayrıntıları…

Samsung, hangi cihazlarda Qualcomm çipleri tercih edecek?

Rapor, gelecek yıl piyasaya çıkacak bu cihazların isimlerini de verdi. Buna göre, Samsung Galaxy S22Galaxy Tab S8 serisi, Samsung Galaxy A ve M serisindeki cihazlar bunlardan bazıları. Ayrıca bu cihazlardan sadece 20’si Samsung’un şirket içi Exynos yonga setleriyle gelecek. Yani çoğunluk, Qualcomm Snapdragon işlemcilere sahip olacak.

Samsung çipleri

Bu yıl Samsung, birçok cihazını MediaTek Dimensity yonga setleriyle kullanıcıların karşısına çıkardı. Bununla birlikte, Qualcomm ise çip piyasası yarışında güçlü bir ortak bulmak istiyor. Samsung cephesinde ise şirketin önümüzdeki yıl çıkaracağı akıllı telefonlar bilinmiyor. Ancak Samsung Galaxy A53, A73, M33, M43 gibi cihazların gelmesi muhtemel.

Asıl konuya dönecek olursak, 64 akıllı telefondan 31’i Qualcomm işlemciyle çalışacak. Yani Exynos ve MediaTek bu listedeki telefonların yarısını çalıştıracak. Peki, bu anlaşmanın arkasında ne var? İddialara göre, Samsung çip krizi nedeniyle böyle bir yola başvurdu.

Samsung Qualcomm çip

Samsung, cihazlarında çoğunlukla Exynos yonga setlerini kullanıyor. Ancak son zamanlarda kısıtlamalarla karşı karşıya kaldı. Örneğin, Galaxy S22 serisi Avrupa ve Güney Kore’de Exynos 2200 SoC ile gelecek iken, ABD piyasasına Qualcomm Snapdragon 898 veya Snapdragon 8 Gen 1 ile çıkacak.

Galaxy A33 ve Galaxy A53‘ün Exynos çipiyle geleceği söyleniyor. Bununla beraber, Galaxy A73 ise Qualcomm Snapdragon 778G ile piyasaya çıkacak. Bu arada, Samsung gelecek yıl Unisoc destekli akıllı telefonlar da getirebilir. Unisoc, düşük ve orta segment cihazlarda yükselişini sürdüren Çin merkezli bir yonga seti üreticisi. Önümüzdeki yıllarda önemli bir rakip olacak gibi.