Günümüzün en büyük teknoloji şirketlerinden birisi olan Samsung, üçüncü çeyrek mali raporunu açıkladı. Sonuçlar ise Samsung için oldukça sevindirici.

Güney Koreli dev teknoloji şirketi Samsung, 2015 yılı üçüncü çeyrek raporunu açıkladı. Temmuz – Eylül arası dönemdeki gelir gider tablosunda şirketin karındaki büyük artış ise gözden kaçmadı.

 

Samsung üçüncü çeyrekte karını arttırdı

Geçtiğimiz 3 aylık döneme ait gelir gider tablosunu açıklayan Samsung,yüzde 80’lik bir kar artışına sahip. Elde edilen bu gelir ile ilgili fazla detay verilmese de Bloomberg analistleri bu gelirin 1.9 milyar dolarlık kısmını mobil departmanın oluşturduğunu düşünüyor.

Bu yükselişle beraber 6.3 milyar dolar toplam kara ulaşan Samsung, 2014 yılının üçüncü çeyreğine kıyasla yüzde 24 oranında elde ettiği karı arttırmış durumda. Bu durumun elde edilmesinde ise pazarlama bölümünün başarısı büyük. Zira şirketin amiral gemi modeli Galaxy S6 satışları azalmaya başladığı dönemde yapılan indirim satışları olumlu etkilemiş olduğu görülüyor.

Ayrıca Samsung’un işlemci üretimindeki başarısını da es geçmemek lazım. Zira Samsung Apple gibi birçok teknoloji devinin işlemcisini üretiyor. 14 nm işlemciler ile büyük başarı elde eden Samsung, Bloomberg analistlerine göre üçüncü çeyrekte geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 54’lük bir artış göstermiş ve 3 milyar dolar civarında kar elde etmiş.

Kaynak : ShiftDelete