Araştırma şirketinin analizlerine göre Samsung’un akıllı telefon konusunda Çinli rakipleri ile başı bir hayli belada

Akıllı telefon pazarında Çinli firmaların hakimiyeti gitgide daha da artıyor. Bir kaç sene öncesine kadar akıllı telefon pazarı Apple, Samsung, LG ve HTC gibi 4-5 firmanın etrafında şekillenirken, şu günlerdeyse rüzgar biraz tersten esiyor. Uyguladıkları fiyat politikasıyla akıllı telefon pazarına hızlı bir giriş yapan Çinli üreticiler kısa zaman içerisinde büyük ilerleme kaydettiler.

Samsung Pazar Payı Düşüşte!

Çinli firmalara olan ilginin artması akıllı telefon pazarında liderliğini koruyan Samsung’u da tehdit ediyor. TrendForce araştırma şirketi dünya genelinde 2015 yılının üçüncü çeyreğini kapsayan akıllı telefon sevkiyatıraporunu açıkladı.

gsmarena_001

Üçüncü çeyrekte telefon sevkiyatları ikinci çeyreğe göre yüzde 9.1 büyüyerek 332 milyon adete ulaşmış. Samsung halen liderliğini koruyor ancak üçüncü çeyrek itibarı ile şirketin pazar payı yüzde 25’in altına düşmüş durumda. Samsung’un ardından yüzde 2’lik düşüş ile Apple geliyor.Huawei ve Lenovo yükselişe geçerken diğer markalar ise yine yükselişteoldu. Apple’ın yeni iPhone 6s serisi ile tekrar son çeyrekte yükselişe geçeceğini tahmin ediyoruz.