Senatörler, FTC Başkanı Khan’ı TikTok’un veri güvenliği uygulamalarını araştırmaya çağırıyor

0
1

Federal Ticaret Komisyonu Başkanı Lina Khan, şirketin ABD verilerini Çin merkezli işçilerle paylaştığına dair yeni raporların ardından Senato İstihbarat liderlerinden TikTok’u soruşturması için yeni bir baskıyla karşı karşıya.

Salı günü Khan’a yazdığı bir mektupta, Senato İstihbarat Komitesi liderleri Sens. Mark Warner (D-VA) ve Marco Rubio (R-FL), FTC’yi TikTok’un veri güvenliği uygulamaları hakkında soruşturma açmaya çağırdı. Çağrı, Çin merkezli ByteDance mühendislerinin Ocak 2022’ye kadar TikTok’un ABD verilerine nasıl erişebildiğini ayrıntılı olarak anlatan bir Haziran BuzzFeed News raporunun ardından geldi.

Senatörler, “TikTok’un veri güvenliği, veri işleme ve kurumsal yönetim uygulamalarıyla ilgili tekrarlanan yanlış beyanları ışığında, sizi bu konuda derhal harekete geçmeye çağırıyoruz” dedi.

Senatörlerin son soruşturma çağrısı, TikTok’a karşı yeni bir düzenleyici şüphecilik dalgasının ortasında geliyor. Geçen ay BuzzFeed raporunun yayınlanmasından sonra, Federal İletişim Komisyonu’nda Cumhuriyetçi Brendan Carr, Apple ve Google’dan TikTok’u uygulama mağazalarından kaldırmasını istedi. Daha sonra, iki partili bir senatör grubu, TikTok’un CEO’su Shou Zi Chew’e, uygulamanın veri güvenliği uygulamalarıyla ilgili cevaplar talep ederek yazdı.

Cuma günü Chew, ABD’li milletvekillerine yanıt vererek Çin merkezli çalışanların ABD kullanıcı verilerine erişebileceğini doğruladı. Chew ayrıca TikTok’un “yakın gelecekte tamamlamayı umduğumuz yeni gelişmiş veri güvenliği kontrollerini” uygulamak için Oracle ile birlikte çalıştığını açıkladı.

2020’den beri hükümet yetkilileri TikTok’u ABD kullanıcı verilerini Çin hükümetiyle paylaşmakla suçlayarak Çinli yetkililerin Amerikalıları izlemesine etkin bir şekilde izin veriyor. TikTok, milletvekillerinin endişelerini gidermeye çalıştı, ancak Chew’in son mektubu daha da fazla eleştiriye yol açtı.

Warner, Salı günü yaptığı açıklamada, “TikTok, yıllardır yasa koyuculara kullanıcı verilerinin ve iş operasyonlarının Çin Halk Cumhuriyeti’nden etkili bir şekilde güvenlik duvarı tutulduğuna dair güvence verdi.” dedi. “Büyük iletişim uygulamalarının otoriter hükümet taleplerine tabi olması gerçek bir endişe kaynağıdır” diye devam etti.

Geçen hafta yaptığı açıklamada, Senatör Marsha Blackburn (R-TN), TikTok’u son raporlar ışığında Kongre önünde ifade vermeye çağırdı.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.