Shazam, 20. yaş gününü özel bir çalma listesiyle kutluyor!

1

Shazam şarkı tanımlama hizmeti Apple tarafından 2018’de satın alındı ve bu hafta 20 yaşına girdi. Apple Music, dönüm noktası olan doğum gününü kutlamak için, son yirmi yılda her takvim yılında en çok dinlenen parçaları içeren 20 Yıllık Shazam Hits çalma listesini paylaştı.

Şirket ayrıca, aylık 225 milyon aktif kullanıcısı tarafından gönderilen kliplerden tespit edilen hizmetin bugüne kadar toplam 70 milyar parça tanımayı aştığını duyurdu.

Şirket, App Store tarafından popülerlik kazansa da, hizmet aslında iPhone’dan çok önce başladı. 2002’de Shazam, Birleşik Krallık’ta bir telefon hizmeti olarak hizmete girdi.

Shazam, iPhone App Store lansmanının birinci gününde piyasaya sürüldü ve birkaç ay sonra Android’de kullanıma sunuldu. Apple, iOS 8’den başlayarak Siri aracılığıyla Shazam şarkı tanıma özelliğini sunmak için şirketle ortaklık kurdu.

Apple, Apple Music ile ortak inovasyona atıfta bulunarak şirketi 2018’de satın aldı. Shazam artık doğrudan iPhone’daki Kontrol Merkezi’ne entegre edilmiştir, böylece kullanıcıların bir uygulama indirmelerine bile gerek kalmaz ve Apple, çalma listesi oluşturmayı ve Apple Music’in içinde keşfetmeyi desteklemek için Shazam’ı kullanır.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.