Signal, 40 katılımcıyla uçtan uca şifreli video görüşmeleri sağlamak için açık kaynaklı bir yazılım oluşturdu.

İçinde bulunduğumuz pandemi döneminde, sosyal medya uygulamaları kadar mesajlaşma platformları da sık sık gündeme geldi. Hatta bir dönem WhatsApp’ın yeni kullanıcı sözleşmesi sebebiyle, Telegram ve Signal gibi çeşitli platformlar popülerliğini artırmayı başardı.

Telegram zaten nispeten daha çok bilinen ve kullanılan bir uygulamaydı. Fakat Signal reklamını oldukça iyi yapmayı başardı. Şimdilerdeyse şirket, platforma getirdiği yeni özellikleriyle gündeme geliyor. Bugün de uçtan uca şifreleme özellikli grup çağrıları yeniliğiyle karşımıza çıktı.

Signal, 40 kişilik grup görüşmelerini getiriyor

Signal bugün, büyük grup çağrılarını şifrelemek için geliştirdiği açık kaynaklı yazılım Signal Calling Service’in ayrıntılı bir açıklamasını yayınladı. Şirket, bu işlem için “seçici yönlendirme” adını verdiği bir özelliği kullanıyor. Ayrıca mevcut açık kaynaklı SFU’lardan daha yüksek bir hacmi işleyebilen bir de sürüm geliştirdiler.

Signal

Artık pandeminin ikinci yılına yaklaştığımız bu dönemde, diğer Zoom ve WhapsApp gibi şirketlerin “uçtan uca şifreleme” iddialarının aslında iletişimin özel olacağı anlamına geldiğine ne kadar güvenmemiz gerektiğini biliyor olabilirsiniz.

Patronlar, Zoom toplantılarınızı kaydetmeye, dinlemeye, dökümleri indirmeye ve hatta uygulamada gönderdiğiniz özel DM’leri kontrol etmeye kadar uzanan şirket hesabındaki video konferans etkinliğinizi kontrol edebiliyorlar.

ABD Adalet Bakanlığı’nın Çin merkezli bir güvenlik yöneticisinin, Tiananmen Meydanı’na atıfta bulunan aramaları izlediği ve kestiği yönündeki iddialarının belirttiği gibi, Zoom’un kendisi devreye giriyor olabilir. Zaten herkesin bildiği gibi uygulama son dönemde bir ton güvenlik açığı kaydetti.

Video hizmetleri ve saklanan kayıtlar gibi özel içerikler için genel olarak devlet, mahkeme celplerini kabul edebiliyor. Ancak Signal bunlara sahip olmadığı için yapamıyorlar. Bu sayede daha güvende hissetmek için bir dizi adımdan geçebilir veya en baştan sadece veri vermeyen uygulamalara girmeyi tercih edebilirsiniz.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.