Qualcomm, sızıntılar ile gündeme gelen Snapdragon 8 Gen1 işlemcisi ve Snapdragon markası hakkında açıklama yaptı.

Qualcomm, yakında tanıtacağı yeni amiral gemisi işlemcisi için çalışmalara devam ediyor. Hakkında birçok iddia ortaya atılan yeni işlemcinin adı Snapdragon 8 Gen1 olacağı doğrulandı. Ayrıca şirket, Snapdragon’un bağımsız bir marka olacağını duyurdu.

Geçtiğimiz günlerde ilk 4nm mobil işlemci ile karşımıza çıkan MediaTek, amiral gemisi işlemci pazarına oldukça iddialı giriş yaptı. MediaTek’in Dimensity 9000 hamlesinden sonra gözler Qualcomm’a çevrildi.

Qualcomm açıkladı: Snapdragon ayrı bir şirket olacak

Snapdragon serisinin 10 yıldan uzun bir geçmişe sahip olduğunu belirten Qualcomm, akıllı telefon piyasasında lider işlemci serisini şirket haline getireceklerini duyurdu. Şirketin açıklamalarına göre Snapdragon, Qualcomm markasıyla özel bağları olan bağımsız bir ürün markası olacak.

Snapdragon Gen 1 işlemci yakında tanıtılabilir

Sızdırılan bilgilere göre, Snapdragon 8 Gen1 işlemcide 1 adet 3.09GHz Cortex-X2, 2 adet 2.50GHz ve 4 adet 1.79GHz çekirdek kullanılacak. Dimensity 9000 modelinde de olduğu gibi 4nm teknolojisi ile üretilecek işlemci, Adreno 730 grafik arabirimine sahip olacak.

Şirketin konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Geleceğe baktığımızda ve platformlar, özellikler ve deneyimler genelinde büyümenin devam edeceğini tahmin ediyoruz. Snapdragon’u kategoriler arası lider bir teknoloji markası haline getirmek için atılan cesur adımları düşünmenin ve bir sonraki adıma hazırlanmanın zamanı geldi. Kitlemiz büyüdükçe ve yakınlık arttıkça, Snapdragon her zamankinden daha fazla cihazın merkezinde olacak ve dünya çapında yeni hayranlara ilham verecek. Markamızın özüne sadık kalarak deyim yerindeyse daha uzun bir oyun alanına ihtiyacı olacak.” ifadelerini kullandı.

Otomobil sektöründe de aktif olmaya devam edeceklerini açıklayan Qualcomm, isimlendirme konusuna değindi. Şirket, Snapdragon çatısı altında gerçekleşecek otomobil işleri için Snapdragon Ride Platform ve Snapdragon Digital Chassis gibi markalaşma sürecine gideceklerini açıkladı.

İşlemcilerinin isimlendirme sisteminde de değişiklik yapan Qualcomm, “Platformlarımız için yeni, basitleştirilmiş ve tutarlı bir adlandırma yapısı, müşterilerimizin Snapdragon tarafından desteklenen cihazları keşfetmesini ve seçmesini kolaylaştırıyor. Mobil platformlarımızın en yeni amiral gemisi Snapdragon 8 serisi platformumuzdan başlayarak diğer ürün kategorileriyle uyumlu olarak tek haneli bir seri ve nesil numarasına geçeceğiz.” dedi.

Şirket Snapdragon’un markalaşma sürecini 30 Kasım’da gerçekleştireceği etkinlikte detaylı bir şekilde açıklayacağını duyurdu. Snapdragon 8 Gen1 işlemcinin de bu etkinlikte tanıtılacağı tahmin ediliyor.