Sony, son çeyrekte (Q4) sadece 2 milyon PlayStation 5 sattığını ve toplamını 19.3 milyona çıkardığını duyurdu. Bu, geçen yılın 3.3 milyon adet sattığı aynı çeyreğe göre önemli ölçüde düştü. Şirket, üçüncü çeyrekte 7,9 milyona kıyasla 14,5 milyon birinci taraf oyunu da dahil olmak üzere, bir yıl önceki 61,4 milyona kıyasla 70,5 milyon PS4/PS5 oyunu satarak oyun satışlarını artırmayı başardı.

Genel olarak, Oyun ve Ağ Hizmetleri (GSN) bölümü bu çeyrekte geçen yıla göre biraz artarak 665 milyar yen (5,1 milyar $) kazandı. 2021 yılının tamamı için satışlar sabit kaldı, 2020’ye göre sadece yüzde 2 arttı ve kârlar da çok az değişti.

Bu rakamlar, PS5’in satışlarda PS4’ün daha da gerisine düştüğü ve aynı anda PS4’ten 3,1 milyon daha az sattığı anlamına geliyor. Sony bunun yaklaşmakta olduğu konusunda uyardı ve satış eksikliğini müşteri talebine değil, devam eden çip sıkıntısı nedeniyle yeterli sayıda ünite üretememesine bağladı.

İyi haber şu ki, Sony işlerin hızla düzelmesini bekliyor. Daha iyi parça tedariği ve üçüncü taraf oyunlarının daha yüksek satışları nedeniyle, önümüzdeki çeyrekte satışlarda yüzde 34 artışla 929 milyar yen (7.13 milyar $) olacağını tahmin ediyor. Sony ayrıca Haziran ayında Xbox Game Pass’i üstlendiği PlayStation Plus Extra ve Premium’u piyasaya sürüyor. PS Plus abone seviyeleri sabit kalırken, yeni katmanlar önümüzdeki çeyrek ve sonrasında abone çekmeye yardımcı olabilir.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın