Oyun tarihinin en büyük satın alımının yankıları halen sürüyor. Son gelen analizler, Sony cephesinin Microsoft’a cevap vereceği yönünde…

Bildiğiniz üzere 2022, oyun ve eğlence tarihinin en büyük satın alımlarından biriyle açılmıştı. Microsoft, dünyanın en büyük oyun şirketlerinden biri olan Activision Blizzard’ı tam 68 milyar dolar ödeyerek bünyesine katmış ve oyun dünyasında büyük bir infiale sebep olmuştu.

Sadece bir günde rakibi Sony’nin piyasadaki hisselerini yüzde 15 oranında düşüren bu hamle, çok daha büyük gelişmelerin fitilini ateşlemiş olabilir. Ünlü analistler, Sony cephesinin çok yakın zamanda Electronic Arts’ı satın almak için bir hamle yapacağı yönünde görüş bildiriyor.

Sony, hedefine EA, Take-Two ve Ubisoft’u almış olabilir!

Game Pass abone sayısı 25 milyonu aşan ve son 2 yılda inanılmaz bir yükseliş trendinde olan Microsoft Xbox cephesi, Bethesda satın alımı sonrası, son olarak Activision Blizzard‘ı da bünyesine katarak adeta gövde gösterisi yaptı. Microsoft’un Call of Duty, Overwatch ve Hearthstone gibi birçok ünlü yapımın haklarını eline geçirmesiyle oyun dünyası büyük bir savaşın eşiğine geldi.

Oyun tarihinin en büyük satın alımının yankıları halen sürüyor. Son gelen analizler, Sony cephesinin Microsoft'a cevap vereceği yönünde...

Her ne kadar Nintendo’nun kendine has bir kemik kitlesi olsa da, Sony’nin bünyesindeki yapımların PC’ye de geliyor olması konsol savaşlarındaki denklemi çok farklı bir konuma getirdi. PlayStation sahipleri, konsola özgü yapımların bir bir PC’ye çıkması ve Sony’nin Game Pass benzeri bir abonelik sistemine bir türlü geçmemesiyle önümüzdeki sürece endişeli gözlerle bakıyor.

Sony’ye yakın kaynaklardan ve analistlerden gelen son bilgiler, ünlü Japon şirketin Microsoft’a misilleme yapmaya hazırlandığını söylüyor. The Hollywood Reporter‘ın görüştüğü ünlü analistler, Sony’nin üç farklı şirketi satın almak için ciddi düşüncelere sahip olduğunu belirtiyor. Senelik 38 milyar piyasa değeri bulunan EA Games bu şirketlerin başında geliyor. Sony’nin satın almayı düşündüğü diğer şirketlerse Fransız oyun devi Ubisoft ve Rockstar Games’in de sahibi olan Take-Two…

Elbete bu üç şirketten FIFA serisi ve sahip olduğu diğer değerli yapımlarla EA çok daha ön plana çıksa da NBA 2K22 ve GTA gibi her sene adeta para basan yapımlarıyla Take-Two da oldukça güçlü bir aday… Analistler, Sony’nin satın alma hedefleri arasında en alt sırada ise Ubisoft’un olduğu görüşünde birleşiyorlar.

Tüm oyun dünyası şu an Sony’nin yeni hamlesini bekliyor. Büyük bir sürpriz olmazsa Sony cephesinden ilk etapta Game Pass’e benzer bir aylık abonelik sistemi duyurusu gelecek. Bunu herhangi bir satın alımın takip edip etmeyeceğini beraber göreceğiz.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.