PlayStation 5 üretimindeki sıkıntılar, Sony cephesinin canını sıkıyor. Firmanın son raporlara göre üretim bandını kıstığı öğrenildi.

Sony, PlayStation 5 üretiminde zorlu bir süreç yaşıyor. Dünya genelinde yaşanan çip sıkıntısından etkilenen teknoloji devi, oyuncuları üzecek gibi duruyor. Zira konsol yapımını yavaşlatan şirket, oyun dünyasında bir süre daha stok sorunları ile adından söz ettirebilir.

Parça temininde beklenen verimi alamayan şirket, paylaşılan finansal raporlara göre seri üretimde büyük bir sıkıntı ile karşı karşıya. Şirketin tıpkı rakipleri gibi üretim bandını kıstığı ortaya çıktı.

Sony, daha az PlayStation 5 üretecek

Bloomberg tarafından paylaşılan rapor, şirket açısından pek de iç açıcı değil. Bununla birlikte Sony, PlayStation 5 üretimindeki düşük beklentilerini de karşıladı. Nisan 2021 ile Mart 2022 arasında 16 milyon oyun konsolu üretmeyi planlayan şirket, şimdiden 15 milyon üretmeyi başardı. Ancak bu rakamlar oyun dünyasındaki talepler için de henüz yeterli değil. Zira şirket her ne kadar 16 milyon üretim hedefi koysa da beklentilerin aşılamaması nedeniyle mutsuz.

Nisan 2021 ile Mart 2022 arasındaki dönem için 14.8 milyon adet PlayStation 5 satmayı hedefleyen Sony, 15 milyonluk üretimin ardından hedefine ulaşacak gibi gözüküyor. Ancak şirketin stok sorununu çözmesi şu şartlar altında bir hayli zor. Bir sonraki dönem için de elini kuvvetlendirmek isteyen firma, an itibariyle bunu başarmaktan bir hayli uzak.

Özellikle dünya genelinde yaşanan çip sıkıntısının bu durumdaki etkisi ise bir hayli fazla. Birçok teknoloji firması bu sıkıntı ile karşı karşıya kalırken, Sony‘nin başka dertleri de var. Zira şirket, lojistik konularında da istediği verimi alamıyor. Firmanın ekipmanların bazılarını zamanında teslim alamadığı belirtildi. Ayrıca şirket anlık değişen aşı prosedürleri nedeniyle de fabrikalarında tam performanslı üretim gerçekleştiremiyor.

Ayrıca Nisan 2022 sonrası 22.8 milyon adet PlayStation 5 satma hedefi de hayale dönüşmek üzere. Sony, yaşanan skıntıların ardından oyun dünyasına beklenen konsolları eksik sunacağa benziyor. Bir başka deyişle yakın dönemde PlayStation 5 bulmak, hayal olabilir. Firmanın, tıpkı Nintendo gibi hedef küçülteceği tahmin ediliyor. Nintendo cephesi Kasım ayının başında üretim bandını 1.5 milyon adet kısmak zorunda kalmıştı.