Sony, PS5 üretimini ‘daha önce hiç elde edilmemiş’ seviyelere yükseltme sözü verdi

0
4

Sony’nin ileriye dönük en önemli önceliklerinden biri, konsola yönelik benzeri görülmemiş talebi karşılamak için PlayStation 5’in üretimini hızlandırmak. Yatırımcılarla yapılan bir brifingde (PDF), şirket, yeni konsolun 2021’de eskisinin gerisinde kalmasından sonra bu yıl PS4 ve PS5 satışlarındaki açığı kapatmayı beklediğini söyledi Talep eksikliği yok: Sony’nin sunduğu verilere göre, 80.000 PS5 birimini satmak yalnızca 82 dakika alırken, aynı sayıda PS4’ü satmak dokuz gün sürüyor.

Çip ve sevkiyat sorunu sebebiyle PS5 üretimi yavaşladı - Teknoloji |  DonanımHaber

Şirket, tedarik zinciri kıtlığı biraz azaldıkça daha fazla birim üretebilmeyi umuyor, ancak pandeminin parça bulunabilirliği üzerindeki etkisi hala endişe kaynağı olmaya devam ediyor. Ayrıca Sony, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin lojistik ve potansiyel parça envanterini de etkileyeceğinden endişe ediyor. Bu sorunların etkisini azaltmak için Sony, “istikrarsız piyasa koşullarında daha fazla çeviklik için” birden fazla tedarikçiden kaynak sağlamayı planlıyor. Ayrıca konsol için en uygun teslimat rotalarını sürdürmek için devam eden müzakereleri var.

Şirket, bu çözümlerle birlikte, gelecek yıldan itibaren PS5 satışlarının PS4’leri tekrar geçebileceğine inanıyor. Sony Interactive Entertainment CEO’su Jim Ryan, brifing sırasında, ilk artışın ardından şirketin “konsol üretiminde daha fazla artış planladığını ve daha önce hiç ulaşamadığı üretim seviyelerine çıkaracağını” söyledi.

PS5 üretim hedeflerini tartışmanın yanı sıra Sony, daha fazla oyun stüdyosu satın alarak PlayStation Studios’u genişlettiğini ve canlı hizmetler, PC ve mobil tekliflere yaptığı yatırımları artırdığını da açıkladı. Önümüzdeki yıllarda, Bungie satın alımının bir parçası olarak Destiny’yi içermeyen 12 canlı hizmeti başlatmayı taahhüt ediyor. Ve 2025 yılına kadar yıllık birinci taraf sürümlerinin yarısını PC’de ve mobilde yapmayı planlıyor. “PC’ye ve mobil cihazlara genişleyerek ve şunu da söylemek gerekir ki… Ryan, genel oyun yazılımı pazarının çok dar bir bölümünde, hemen hemen her yerde mevcut” dedi.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.