Sony görüntü departmanını güçlendirmek için Toshiba’nın görüntü departmanını satın almaya hazırlanıyor.

Bir süredir Toshiba ve Sony arasında satın alma söylentileri bulunuyordu.Sony tarafından bugün yapılan açıklamada, firmanın Toshiba’nın görüntü departmanını satın almaya hazırlandığı belirtti. İki firma arasındaki bu satın alma işleminin Mart 2016 tarihine kadar bitirilmesi bekleniyor.

Toshiba görüntü departmanında üretilen sensörler teknolojileri ağırlıklı olarak prodüksiyon işleri için kullanıyor. Toshiba’nın Japonya’da bulunan fabrikası, satın almadan sonra tamamen Sony firmasına devredilecek. Fabrika dışında çalışanların ve üretim ekipmanlarını da Sony’e devredecek olan firmanın, 2015 sonuna kadar yasal zemini hazırlanması bekleniyor.

Sony görüntü ve prodüksüyon bölümlerini kendi bünyesinden ayırmayı planlıyor. Sony’e bağlı ayrı bir şirket de yer alacak olan bu departmanlar firma çalışmalara başladı. Kurulacak olan yeni şirketin ismi Semiconductor Corporation olarak planlandı ve Toshiba tarafından satın alınan bölümlerde bu şirkete bağlanacak. Bu satın alma ile Sony, ürettiği sensörleri sattığı firmalardan daha yüksek kazançlar elde edebilecek. Özellikle de Apple, Google ve Xiaomi tarafından yüksek gelir elde etmeyi planlıyor.