Sony, yaklaşmakta olan amiral gemisi akıllı telefonu Xperia 1 IV’ü oluşturmak için kamera uzmanlığından büyük ölçüde yararlandığını duyurdu. 120 fps’de gerçek 4K, canlı akış ve harici monitör özellikleri ve bir Snapdragon 8 Gen 1 mobil platform çipi ile birlikte “dünyanın ilk gerçek optik 85-125 mm zoom lensi” olarak adlandırdığı şey dahil olmak üzere bir dizi yenilikçi, görüntü odaklı özellik sunar.

Xperia 1 IV’ün en önemli özelliği, spor, vahşi yaşam ve daha fazlası için yeterli olan 85-125 mm eşdeğeri yakınlaştırma aralığı sunan telefoto yakınlaştırmadır. Bunu inşa etmek için Sony, Huawei’nin P30 Pro ile yaptığı gibi 90 derecelik bir periskop tarzı sistem kullanmış gibi görünüyor.

Sony's Xperia 1 IV smartphone has 'the world's first true optical zoom lens'

Telefoto zumun üzerinde, bir uçuş süresi sensörü ile birlikte 16 mm ve 24 mm lenslere (35 mm eşdeğeri) sahiptir. Her üç kamera da 120 fps’ye kadar okuma hızlarına sahip 12 megapiksel Exmor RS sensör kullanır. Bu, telefonun 4K 120 fps video veya 4K’da 5x ağır çekim eşdeğeri kaydetmesini sağlar.

Diğer kamera özellikleri arasında bir Optical SteadyShot sistemi ile birlikte gerçek zamanlı Eye AF ve her lensle gerçek zamanlı izleme bulunur. Fotoğraf için, hem insanlar hem de hayvanlar için her üç lenste de etkinleştirilen otomatik pozlama ve sürekli otomatik odaklama ile 20 fps’ye kadar seri çekim hızlarına ulaşabilir. Sony ayrıca AI sayesinde zorlu koşullarda doğru otomatik beyaz dengesi vaat ediyor.

Tüm lensler, yansımaları azaltırken kontrastı ve keskinliği artırmak için tasarlanmış Zeiss T* kaplamalı Zeiss optiklerini kullanır. Ön kamera, önceki modellerden daha büyük olan yeni 12 megapiksel Exmor RS sensörü kullanır ve daha az ışıkla özçekimler yapmanıza olanak tanır.

Sony, video içerik oluşturucularına yardımcı olmak için bazı uygulamalar ve yazılım özellikleri de ekledi. Xperia 1 Pro’da olduğu gibi, “Powered by CineAlta” Cinematography Pro özelliği, kullanıcıların profesyonel görüntü yönetmenlerine benzer parametreler ve ayarlar kullanarak kayıt yapmasına olanak tanır. Kayıt sırasında bile odak, pozlama ve beyaz dengesi gibi ayarları manuel olarak da yapabilirsiniz. Ayrıca, 4K HDR çoklu kare çekim özelliğine sahiptir ve herhangi bir çözünürlük kaybı olmadan daha geniş dinamik aralığa sahip videolara olanak tanır.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın