Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, sosyal medya düzenlemesi ile ilgili kafa karışıklıklarını ortadan kaldırmak için düzenlemeyi madde madde Twitter’dan paylaştı.

Temmuz ayı boyunca ülkemizin en önemli gündem maddelerinden biri olan sosyal medya düzenlemesi, dün itibarıyla mecliste kabul edildi ve yasalaştı. 1 Ekim 2020 itibarıyla yürürlüğe girecek olan düzenleme, sosyal ağ sağlayıcılarına bazı yükümlülükler getiriyor ve bu yükümlülüklerin yerine getirilmemesi halinde uygulanacak cezaları ortaya koyuyor.

Sosyal medya düzenlemesi, gündeme geldiği ilk günden bu yana çok fazla tartışmaya konu oldu ve düzenlemenin sosyal medya kullanıcılarını nasıl etkileyeceği bir türlü tam olarak anlaşılamadı. Kısa süre önce Twitter’da yeni bir tweet serisi başlatan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, ‘Sosyal medya düzenlemesi neler içeriyor?’ sorusuna yanıt vermeye çalışıyor.

6 ayrı tweetten oluşan seri, sosyal medya düzenlemesinin içeriğini ve amacını madde madde açıklıyor. Söz konusu paylaşıma göre sosyal medya düzenlemesinin maddeleri ve amaçları şu şekilde;