SoundCloud, işgücünün yüzde 20’sini işten çıkarıyor

0
2

SoundCloud, teknoloji endüstrisinde ekonomik gerileme nedeniyle personelin gitmesine izin veren iç karartıcı derecede uzun şirketler listesine katılıyor. Billboard ve Variety’ye göre, şirket CEO’su Michael Weissman, çalışanlarına bir e-postada, SoundCloud’un yüzde 20’sini etkileyecek küresel ekibine “indirimler yaptığını” söyledi. Weissman, “zorlu ekonomik iklim ve finansal piyasadaki karşı rüzgarlar göz önüne alındığında” hareketin gerekli olduğunu söyledi. Ayrıca, işten çıkarmalar ve şirketin yakın zamanda aldığı sağduyulu finansal kararlar, görünüşe göre onu sürdürülebilir karlılık yoluna soktu.

Bir sözcü, Billboard’daki işten çıkarmaları doğrulayarak SoundCloud’un şirketten ayrılması gereken çalışanlara destek sağladığını da sözlerine ekledi. Çevrimiçi ses dağıtım platformu, finansal olarak zorlandığı 2017’de, işgücünün önemli bir bölümünü – toplamda yüzde 40 – işten çıkardı. Billboard’un belirttiği gibi, SoundCloud yüz milyonlarca yatırımı güvence altına aldı ve o zamandan beri 2020’de ilk kârlı çeyreğini duyurdu.

2021’de şirket, abonelerin ödemeleri doğrudan dinledikleri sanatçılara gittiğinden, bağımsız sanatçılar için daha iyi ödeme yapılmasını sağlayabilecek dinleyici tabanlı bir telif ücreti modeli tanıttı. Warner Music Group kısa süre önce modeli benimseyerek bunu yapan ilk büyük plak şirketi oldu. SoundCloud ayrıca Mayıs ayında Musiio adlı bir AI müzik küratörlüğü şirketi satın alarak kullanıcıların gizli mücevherleri daha büyük hale getirmeden bulmalarına yardımcı oldu. Musiio’nun teknolojisi şarkıları dinler, etiketler ve ardından uygun çalma listelerine ekler.

SoundCloud’un LinkedIn profiline göre şu anda 1.707 çalışanı var. Bu rakam doğruysa, yaklaşık 340 kişi işini kaybedecek. Weissman, personele gönderdiği e-postada, işten çıkarmaların önümüzdeki günlerde bilgilendirilecek olan ABD ve İngiltere’deki çalışanları etkileyeceğini söyledi.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın