SpaceX çalışanları, Elon Musk’ın davranışını kınayan şirket yöneticilerine açık mektup yazdı

2

SpaceX’in CEO’su Elon Musk’ın son davranışını kınayan bir açık mektup, şirket çalışanları arasında dahili bir sohbet sisteminde açık tartışmalara yol açtı. Çalışanlar, mektubun imzalı bir versiyonuyla SpaceX başkanı Gwynne Shotwell’in masasına teslim edilmek üzere, halka açık veya isimsiz olarak mektubun önerilerini imzalamaya teşvik ediliyor.

Elon Musk kimdir? Elon Musk Hakkında Tüm Detaylar

The Verge tarafından gözden geçirilen mektup, Musk’ın eylemlerinin ve kendisine yönelik son cinsel taciz iddialarının SpaceX’in itibarını nasıl olumsuz etkilediğini anlatıyor. Belge, mektubu yazarken “cinsiyet, etnik köken, kıdem ve teknik roller yelpazesinde çalışanların işbirliği yaptığını” iddia ediyor. Mektubu hangi SpaceX çalışanlarının yazdığı bilinmiyor; mektubu dahili sohbet sistemine gönderen çalışanlar, yorum taleplerine cevap vermedi.

Mektupta, “Elon’un kamusal alandaki davranışı, özellikle son haftalarda bizim için sık sık dikkatimizi dağıtan ve utandıran bir kaynaktır” deniyor. “CEO’muz ve en önde gelen sözcümüz olarak Elon, SpaceX’in yüzü olarak görülüyor – Elon’un gönderdiği her Tweet, şirketin fiili bir kamu açıklamasıdır. Ekiplerimize ve potansiyel yetenek havuzumuza, verdiği mesajların işimizi, misyonumuzu veya değerlerimizi yansıtmadığını açıkça belirtmek çok önemlidir.”

Nisan ayında, Bill Gates’in bir resmini ve hamile bir adamın emojisini paylaştı ve başlığı “hızlı bir şekilde kaybetmeniz gerekirse” yazdı. Geçen yıl, Jeff Bezos’un havacılık şirketi Blue Origin hakkında bir tweet’e de “Yörüngeye çıkamıyorum lol” diyerek yanıt verdi. Musk da şu sıralar Twitter’ı satın almaya çalışıyor.

Çarşamba günü 2.600’den fazla çalışanı olan dahili bir SpaceX Microsoft Teams kanalında paylaşılan mektupta, şirketin sık sık ifade edilen “No Asshole” politikasına ve sıfır toleranslı politikasına uymadığı iddia ediliyor. Belge, durumu ele almak için üç farklı “eylem öğesi” önermeye devam ediyor: SpaceX, “Elon’un zararlı Twitter davranışını herkesin önünde ele almalı ve kınamalı”; şirket kötü davranıştan “tüm liderliği eşit derecede sorumlu tutmalıdır”; ve SpaceX’in “SpaceX’in “sıfır tolerans” politikalarının tam olarak neyi amaçladığını açıkça tanımlaması ve bunları tutarlı bir şekilde uygulaması gerekiyor.

İmza sayısı hemen mevcut olmadı, ancak çalışanlardan bir anket doldurarak veya bir QR kodunu tarayarak mektuba imzalamaları istendi. Bazı yorumcular ayrıca Musk’ın davranışından utandıklarını iddia etti. Diğerleri, şirketin yönetici liderlik davranışlarını ve cinsel taciz şikayetlerini daha iyi ele alma arzusunu dile getirdi.

Hikaye ortaya çıktıktan sonra Shotwell, Musk’ı savunan SpaceX çalışanlarına şirket çapında bir e-posta gönderdi. “Şahsen, iddiaların yanlış olduğuna inanıyorum; Elon için çalıştığım için değil, 20 yıldır onunla yakın çalıştığım ve bu iddialara benzer hiçbir şey görmediğim ve duymadığım için” dedi Shotwell. “Elon’u benim kadar tanıyan herkes, onun bu sözde uygunsuz davranışı asla yapmayacağını veya buna göz yummayacağını bilir.” dedi.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.