SpaceX yeni nesil fırlatma roketlerini yere indirebilmek için ayaklara ihtiyaç duymayabilir. SpaceX CEO’su Elon Musk, şirketin yeni Super Heavy roketini fırlatma kulesi koluyla yakalayıp indirmeyi hedeflediğini açıkladı.

Daha önce iniş kontrol etmek için kullanılan ızgara kanatçıkları, yükü sırtlamak için kullanılacak. TechCrunch’da paylaşılan bir habere göre, kanatçıklar sayesinde roket yere varmadan önce fırlatma kulesine bağlanacak.

spacex super heavy

Bu aşamada roketin iniş pozisyonunun dikkatli bir şekilde ayarlanması ve hesaplanması gerekiyor. Super Heavy’nin test uçuşlarının birkaç aydan önce başlamayacağını da belirtmekte fayda var. Eğer bu yöntem başarılı olursa, SpaceX’in roketlerine ağır ayaklar ekleme zorunluluğu ortadan kalkacak. Hassas bir manevra sistemi ise SpaceX’in roketlerini yeniden kullanma süresini ciddi boyutta kısaltmasını sağlayabilir.

SpaceX, Super Heavy roketi ile yapacağı bu denemede başarılı olabilirse gelecek hedefleri için önemli bir adım atmış olacak. Elon Musk, Falcon serisinde olduğundan daha kullanışlı bir “Yeniden Kullanım Sistemi” istediklerini daha önce de açıklamıştı. Yeniden kullanım süresinin kısaltılması, SpaceX’in Ay ve Mars yolculuğu hedefleri açısından büyük önem taşıyor.