NASA ve SpaceX, 23 Nisan Cumartesi günü Kennedy Uzay Merkezi’nin Fırlatma Kompleksi 39A’dan Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) dört astronotun fırlatılması için son hazırlıkları yapıyor.

NASA astronotları Kjell Lindgren, Bob Hines ve Jessica Watkins, Avrupa Uzay Ajansı’ndan Samantha Cristoforetti ile birlikte bir Falcon 9 roketinin üzerinde bir SpaceX Crew Dragon uzay aracıyla fırlatılacak.

Uçuş, SpaceX’in dördüncü operasyonel mürettebat taşıma görevi ve Dragon’un 2020’de bir gösteri görevinde ilk astronot uçuşunu tamamlamasından sonraki genel beşinci mürettebat görevi olacak.

NASA’nın canlı akışı, astronotların Falcon 9 roketine doğru ilerlediğini ve Crew Dragon kapsülünün içindeki koltuklarına bağlandıklarını gösterecek. Birden fazla kamera ayrıca roketin fırlatılmasını, aşama ayrılmasını ve roketin ilk aşamasının Dünya’ya inişini de kapsayacak. Daha sonra kapsama alanı, uzay aracının içindeki astronotları ISS’ye doğru seyahat ederken gösterecek.

Nasıl izlenir?

Crew-4 astronotlarını taşıyan bir Falcon 9 roketi ve Crew Dragon uzay aracının 23 Nisan Cumartesi günü Kennedy’nin Fırlatma Kompleksi 39A’dan 05:26’da (02:26 PT) havalanması planlanıyor.

Canlı yayın 23 Nisan Cumartesi günü saat 01:45 ET’de (Cuma günü saat 10:45 PT) başlayacak. Bu sayfanın üst kısmına yerleştirilmiş video oynatıcı üzerinden veya aynı beslemeyi taşıyacak olan NASA’nın YouTube kanalı üzerinden izleyebilirsiniz. Açıkça başlangıç ​​zamanı ABD’deki insanlar için pek iyi değil, ancak Cumartesi günü uyandığınızda ilk iş olarak yayın hala mevcut olacak.

Crew Dragon uzay aracının fırlatıldıktan yaklaşık 24 saat sonra ISS’ye ulaşması, ardından mürettebatın ISS’deki meslektaşlarıyla ilk kez buluşacağı otonom yerleştirme, ambar açma ve karşılama töreni planlanıyor.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın