SQLite neden dijital ilerleme için temel olabilir?

0
1

Son birkaç hafta içinde, birkaç şirket, saygıdeğer açık kaynaklı veri tabanı etrafında inşa edilen yeni projeleri inşa ettiklerini veya desteklediğini duyurdu.

SQLite, yeni nesil internetin temellerinden biri mi? Bazıları öyle düşünüyor. Cloudflare, arka uç aracı etrafında oluşturulmuş yeni bir veritabanı hizmetini devreye aldıklarını duyurdu. Bu arada Fly, performansı ve sürdürülebilirliği artırmak için verileri çoğaltma yeteneği ekleyerek SQLite’ın temel sürümünü geliştiren açık kaynaklı bir proje olan Litestream’in geliştiricilerinden birini işe aldığını duyurdu.

SQLite nedir ve neden bu kadar popüler? -

SQL, yirmi yıl sonra geliştirici araçlarının ön saflarında yer alıyor

İlk bakışta, fikir biraz garip görünüyor. Proje 20 yıldan daha eski ve sade. Çoğu geliştirici, bir projeyi çizerken veya bir prototip oluştururken kodu kullanmaya başlayabilir, ancak genellikle Oracle veya PostgreSQL gibi diğer tam özellikli seçeneklere geçerler.

Ancak duyurular, şirketlerin daha fazlasını gördüğünü gösteriyor. Örneğin Cloudflare, geliştiricilere Workers sunucusuz uygulamaları tarafından oluşturulan verileri depolamanın başka bir yolunu sunmak için D1 adlı yeni bir veritabanı hizmeti sunuyor. Halihazırda bir anahtar/değer deposu ve paket ürünü (R2) sunuyorlar, ancak geliştiriciler genellikle iş yüklerini basitleştirmek için SQLite’ın yapısına ve gücüne güvenmek istiyor.

Cloudflare ürün müdürü Rita Kozlov, “Bu, uç model için bir veritabanı” dedi. “D1’in tüm amacının geliştiricilerimizin hesaplamalarının hemen yanında bir veritabanı oluşturabilmelerini gerçekten kolaylaştırmak olduğu yerde, gömülü doğası da çok anlamlıydı.”

Cloudflare, dünya çapında bir statik önbellek olarak başlangıçlarının ötesine hızla genişliyor. Hızlı yanıtlar sağlamak için son kullanıcıların yakınında yüzlerce veri merkezi oluşturdular. Son zamanlarda, sunucusuz bir uygulama dağıtımı modeli sunan Çalışanlar veya Sayfalar gibi ürünler ekliyorlar. Geliştiriciler birkaç temel işlev yazabilir, yalnızca işlevlerin çalıştığı süre için ödeme yapabilir ve ayrıca kod kullanıcıya yakın makinelerde çalıştığı için yıldırım hızında yanıtlar verebilir.

SQLite eklemek, geliştiricilerin daha karmaşık uygulamalar sağlamasına yardımcı olur. Veriler bir uç düğümde yerel olarak depolanabilir ve daha sonra dünya çapında çoğaltılabilir. Daha hırslı ve daha fazla kullanıcı durumunu takip etmesi gereken geliştiriciler, platformu benimseyebilir.

Kozlov, “Dahili geliştiricilerimizin çoğuna, ‘İşçiler ile daha fazla inşa etmenizi nasıl sağlarız?’ diye sorduk” dedi. “Cevapları, ‘Bana bir veri tabanı verin. Bu benim alıştığım araç.’ Muhtemelen yapmam gerekeni [Anahtar-Değer] ile nasıl yapacağımı bulabilirim ama insanların bugün olduğu yerde değil. Geliştiricileri her zaman bulundukları yerde karşılamak istiyoruz.”

Fly aynı hedefle atlıyor. SQLite’a arka plan işleme ekleyen açık kaynaklı bir proje olan Litestream üzerinde çalışmayı desteklediklerini duyurdular. Güncellemeleri çeşitli nesne depolarına ve FTP sitelerine aktaracak, böylece geliştiriciler SQLite verilerinin travmadan sonra hala kullanılabilir ve kurtarılabilir olacağına güvenebilirler.

Fly’ın açık kaynaklı bir veritabanını gözden geçirme ve genişletme fikrini nereden aldığını görmek kolay. Ana ürünlerinden biri, tam olarak desteklenen PostgreSQL kümeleridir. Geliştiriciler, yalnızca birkaç tıklamayla PostgreSQL’in ölçeklenebilir, esnek bir sürümünü kurabilir.

Diğer birçok şirket aynı şeyi açık kaynaklı veritabanlarıyla yapıyor. PlanetScale, Yugabyte, Amazon, Oracle ve Google gibi şirketler MySQL veya PostgreSQL ile başlıyor ve ardından güvenilirliği, ölçeklenebilirliği ve daha fazlasını geliştirmek için ekstra özellik katmanları ekliyor.

Daha geçen hafta Google, bazı iş yüklerini önemli ölçüde iyileştirebilen bir sütun deposu gibi bazı ekstra geliştirmelerle tam uyumluluk sunan PostgreSQL sürümü olan AlloyDB’yi duyurdu.

Yine de, SQLite ve diğer projeler arasında birkaç fark var. SQLite, temel, tek iş parçacıklı bir sistemdir. Diğer veritabanları, daha karmaşık kullanıcı kümelerini dengelemek için birden çok iş parçacığıyla tasarlanmıştır.

Birçok küçük proje için bu bir sınırlama değildir ve bazı geliştiriciler bunu bir özellik olarak görmektedir.

“Bundan önce bir veritabanı şirketi işletiyordum ve benim gibi insanların asla konuşmak istemeyeceği şey, herkesin 10 gigabayttan küçük birkaç veritabanına sahip olması.” Fly CEO’su Kurt Mackey dedi. “Gerçekten o kategorideyseniz, bunun çok ilginç olduğunu bilirsiniz çünkü bu SQL ve 10 gig veritabanları için harika.”

Geliştiriciler, tam özellikli bir veritabanını desteklemenin karmaşıklığı olmadan, genellikle temel temel işlevlerden istediklerinin çoğunu elde edebilirler.

“Postgres 14’ün belgeleri yaklaşık 3.000 sayfadır.” Fly’daki geliştiricilerden biri olan Ben Johnson “Ve Postgres özelliklerine ihtiyacınız yoksa, bunlar bir sorumluluktur. Örneğin, birden fazla kullanıcı hesabı kullanmasanız bile, ana bilgisayar tabanlı kimlik doğrulamasını yapılandırmanız ve hata ayıklamanız gerekir. Postgres sunucunuzun güvenlik duvarını kapatmanız gerekiyor.” dedi.

Fly tarafından desteklenen Litestream açık kaynak projesi, donanım hatalarına daha fazla dayanıklılık ve aynı zamanda daha fazla eşzamanlılık ekleme seçeneği ekleyerek SQLite’ı geliştirir. Geliştiricilerin aracı daha ciddi, sunucu tarafı projelerle kullanma konusundaki en büyük endişelerini çözer.

“Geliştirme sırasında gerçekten güzel.” Projelerde sıklıkla SQLite kullanan bir geliştirici olan Kent Dodds “ bir veritabanı sunucusunu çalışır duruma getirmeye gerek yok. Bu sadece bir dosya. Bir konuda yardıma ihtiyacınız olursa veritabanı dosyasını bir iş arkadaşınıza bile gönderebilirsiniz.” dedi.

Yine de, birçok Fly müşterisi, hizmet üzerinde çalışan bazı basit uygulamalar için veri depolama için SQLite’ı başarıyla kullanırken, Fly’s Mackey bazı pürüzlü kenarların olduğunu bildiriyor. Yazılım, performans hataları olmadan çok hızlı çalışır, ancak onu desteklemeye yardımcı olabilecek aynı sayıda araç yoktur.

“Bence bizim için en büyük komplikasyon, bunun için herhangi bir aletin olmaması.” dedi Mackey.

Kod, yıllar içinde geniş çapta benimsendi ve çoğu, onu destekleyebilecek araçlarını yazdı. Araçlar, yeni sunucu tarafı operasyonlarını doğrudan hedeflemese de, yine de uyarlanabilirler.

“Bir ürün olarak sevdiğim şeylerden biri de çok kararlı olması.” Tailscale’in baş teknik sorumlusu David Crawshaw, şunları söyledi: Şirket, birçok ağ işlemini desteklemek için SQL kullanır. “15 yıl önce yaptığı şeyleri bugün de yapıyor. Bu, konuya geri döndüğümde, öğrendiğim şeylerin hala faydalı olduğu anlamına geliyor”

Başka bir konu, tam olarak açık kaynak olmamasıdır. SQLite’ın orijinal geliştiricisi Dwane Richard Hipp, onu kamu malı haline getirdi. Genel olarak, bu, her ülkenin bu görüşü kabul edip etmediğine dair bazı sorular olmasına rağmen, kodun kullanılmasıyla ilgili hiçbir yasal kısıtlama olmadığı anlamına gelir.

Geliştiriciler için iyi bir basamak veya başlangıç ​​noktasıdır ve bazen tek ihtiyacı olan budur. Bu özgürlük geçmişte birçok geliştiriciyi teşvik etti. Birçok cihazın içinde çalışan SQLite’ı bulmak yaygındır. Birçok akıllı telefon ve tablet bunu varsayılan depolama için kullanır.

Yine de bu, bazılarının bunun ne kadar gerçek bir trend olduğunu ve ne kadarının şirketler için sadece bir basamak olduğunu merak ediyor. Bu, Cloudflare’deki “D1” proje adının birkaç nedenden dolayı bu şekilde adlandırıldığını belirten Kozlov tarafından daha da vurgulandı: Sayıyı artırmak kolay ve “Bunun olduğunu sanmıyorum daha doğrusu, bunun veritabanı alanındaki son durağımız olmadığını biliyorum. Sanırım uzatmanın yollarını bulacağız ya da teklifimizi uzatacağız.”

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.