Kullanıcılara kriptonun faydalarını sağlayan Stablecoin nedir?

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri özellikle pek çok finansal araçlarla karşılaştırıldığı zaman son derece değişkendir. Bu durum madeni para fiyatlarının aniden yükselebileceği ve düşebileceği anlamına gelir. Böylelikle de yatırımcıların belirli bir madeni parayı sıfırlaması zorlaşır.

Stablecoin, tüm bu sorunları çözüyor. Kripto paranın bu kadar popüler olduğu zamanlarda önemli bir yere sahip olan Stablecoin, pek çok kişinin merak ettiği para birimleri arasında yer alıyor. Bu yazımızda da “Stablecoin nedir?” sorusunu cevapladık.

Stablecoin nedir?

Stablecoin, diğer kriptolardan daha fazla istikrar sağlamak için oluşturulmuş bir kripto para birimi türüdür. Diğer kripto para birimlerinin sağlamış olduğu pek çok avantajı sunan Stablecoin’in tek temel farkı değişken olmamasıdır.

Kullanıcılara kriptonun faydalarını sağlayan Stablecoin nedir? Bu yazımızda Stablecoin hakkında merak edilenleri yanıtladık.

Sunduğu en temel faydalardan biri, ödemeleri göndermek için bir aracı kuruma güvenmeyi gerektirmemesidir. Bu durum da kullanımlarını dünyanın her yerindeki kişilere açar. Bunun yanı sıra perakendecilerin, fiyat dalgalanmalarından endişelenmesine gerek kalmadan kripto para birimiyle işlem yapabilmesini sağlar.

Stablecoin neden kullanılır?

Stablecoin, pek çok kripto para yatırımcısı için Fiat’a para yatırmaya gerek kalmadan kripto portföyünü korumak istediklerinde, kaçabilecekleri bir yardımcı görevi görüyor. Bu durum özellikle kârı Fiat değerinde tutmak bakımından oldukça etkilidir.

Stablecoin’ler istikrarlı olacak şekilde tasarlanmış bir değere sahip olması bakımından güvenli liman halindedir. Bu da dalgalanan kripto para birimlerinin aksine herhangi bir kayıp riskine sahip değildir.

Kullanılmasını bir başka nedeni de blok zincirinde çalışmaları bakımından sürekli olarak çalışması oluyor. Alım satımlarda da sık sık kullanılan Stablecoin’ler, pek çok işlemde de kullanılıyor.

Stablecoin’in diğer kripto para birimlerinden farkı nedir?

Geleneksel kripto para birimlerinin merkezi bir kontrolü yoktur. Stablecoin ise merkezi bir otorite tarafından yönetilmesi açısından farklıdır. Stablecoin değerini veren varlık rezervi aynı zamanda teminat görevi de görüyor. Varlıkları değeri sabit olduğu sürece, Stablecoin fiyatı da sabittir.

Yatırımcılar arasında popüler olan Stablecoin’ler, daha hızlı para transferine izin verir ve finansal verilerin de gizli kalmasını sağlar. Aynı zamanda Stablecoin’ler, kullanıcıların finansal hizmet ücretleri atlamasına da olanak tanıyor.

En popüler Stablecoin’ler

  • Tether (USDT)
  • USD Coin (USDC)
  • Binance USD (BUSD)
  • TerraUSD (UST)
  • Dai (DAI)
  • TrueUSD (TUSD)
  • Pax Dollar (USDP)
  • Neutrino USD (USDN)
  • Fei USD (FEI)
  • Reserve Rights (RSR)

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.