Starbucks, ABD sendikasını işçileri korkutmakla suçladı

0
0

(Reuters) – Starbucks Inc, Çarşamba günü ABD çalışma kuruluna, ülke çapında kafe çalışanlarını örgütleyen bir sendikayı federal yasaları ihlal ederek işçilere ve müşterilere zorbalık yapmak ve gözdağı vermekle suçlayan şikayette bulundu.

Starbucks, Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu’na sunduğu iki şikayette, İşçi Sendikası sendikasının Phoenix, Arizona ve Denver, Colorado’daki mağazalardaki gösteriler sırasında yasa dışı davranışlarda bulunduğunu söyledi.

Workers United, Starbucks çalışanlarını yaklaşık 200 ABD lokasyonunda temsil etmek için dilekçe verdi ve Aralık ayından bu yana yaklaşık iki düzine seçim kazandı.

Starbucks şikayetlerinde, sendika organizatörlerinin gösteriler sırasında mağaza giriş ve çıkışlarını engellediğini, tehditlerde bulunduğunu ve küfürler yağdırdığını söyledi.

Şikayetlerde şirket, “Workers United ve ajanlarının davranışları fiziksel güvenliği tehlikeye attı, ciddi duygusal sıkıntıya neden oldu ve ticari faaliyetlere yasa dışı bir şekilde müdahale etti” dedi.

Uluslararası Hizmet Çalışanları Sendikası üyesi Workers United, yaptığı açıklamada, şikayetlerin Starbucks’ın çaresizliğinin bir yansıması olduğunu ve artan sayıda işçinin sendika kurmaya çalıştığını söyledi.

Workers United, NLRB’ye Starbucks’ı sendika yanlısı işçileri tehdit etmek ve işten atmak da dahil olmak üzere yasadışı sendikaları çökertme taktikleriyle suçlayan 80’den fazla şikayette bulundu. Starbucks yanlış yaptığını yalanladı.

Starbucks’ın başkan yardımcısı Rossann Williams, Reuters tarafından elde edilen çalışanlara yazdığı bir mektupta, şirketin şikayetleri “ortaklarımızın fiziksel güvenliğini ve duygusal sağlığını korumak ve bazı kişilerden gördüğümüz davranışların çok net bir şekilde ortaya çıktığını açıkça belirtmek için” sunduğunu söyledi. sendika organizatörleri kabul edilemez ve buna müsamaha göstermeyeceğiz.”

Starbucks mağazalarını sendikalaştırmaya yönelik ülke çapındaki kampanya, Amerika Birleşik Devletleri’nde son altı ayda açılan sendika seçim dilekçelerindeki daha büyük artışın bir parçası. Sendikalar ayrıca Amazon.com Inc depo çalışanlarını ve Apple Inc perakende çalışanlarını ilk kez organize ediyor.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.