Geçtiğimiz günlerde ülkemiz için belirlediği tarihte değişikliğe giden Starlink’ten resmi bir açıklama geldi.

Elon Musk’ın tüm dünyaya uzaydan yüksek hızlı internet sunmak için geliştirdiği Starlink projesi, 20’yi aşkın ülkede aktif oldu ve bugüne kadar 100.000’den fazla terminal başvuru yapan kullanıcılara teslim edildi. Bizde ülkemizde ön başvuru yapan ilk kişiler arasında yer almış ve sonuna yaklaştığımız 2021 yılında Starlink kullanmaya başlamayı planlamıştık. Ancak geçtiğimiz günlerde ülkemiz için belirlediği tarihte değişikliğe giden Starlink’ten resmi bir açıklama geldi.

Başvuru yapan kullanıcılara bir e-posta gönderen Starlink, son 6 ayda yaşanan çip sıkıntısının üretim hızını ciddi oranda yavaşlattığını ve buna bağlı olarak siparişlerin geciktiğini belirtti. Bu konuda kullanıcılardan özür dileyen firma, tedarik ve üretim sürecini iyileştirmek için yoğun bir çalışma yürüttüğünü duyurdu.

Ekim 2020’de Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleştirilen lansman sonrasında hizmet verilmeye başlanan ülkeler şu şekilde: Kanada, Birleşik Krallık, Almanya, Yeni Zelanda, Avustralya, Avusturya, Fransa, Hollanda, Belçika, Danimarka, İrlanda, İsviçre, Portekiz, Şili, Polonya , İtalya, Çek Cumhuriyeti, Meksika, İsveç ve Hırvatistan.

Ülkemizde en çok merak edilen sorunun cevabı ise, 2022. Starlink, Türkiye’den başvuru yapan ve depozito ödeyen kullanıcılara, ürünlerinin 2022 yılı içerisinde teslim edileceği belirtildi.