Starlink uydu internet hizmetine kavuşmak için bekleyen kullanıcılara kötü haber geldi. SpaceX, çip kıtlığı nedeniyle aboneliklerin gelecek yıla ertelendiğini duyurdu

Elon Musk’ın uzay şirketi SpaceX tarafından hayata geçirilen Starlink uydu internet hizmeti de çip kıtlığından olumsuz etkilendi. SpaceX, Starlink’e bağlanmak için ön sipariş veren müşterileri, abonelik ekipmanı teslimatının gelecek yıla ertelendiği konusunda bilgilendirmeye başladı.

SpaceX, ön sipariş verenlere toplu bir e-posta göndererek gecikmeden dolayı özür diledi. Şirketten yapılan resmi açıklamada son 6 aydaki çip kıtlığının üretim hızını yavaşlattığı ve bunun da siparişleri yerine getirme yeteneklerini etkilediği belirtildi.

Starlink uydu internet hizmeti de çip kıtlığından etkilendi

2023’e ertelenen bile var

SpaceX aynı zamanda, ön sipariş veren müşteriler için tahmini teslimat sürelerini güncellemeye başladı. Çok sayıda müşteri teslimat tarihlerinin 2022’ye ertelendiğini bildiriyor. Halbuki birçok kişiye siparişin “2021’in ortalarından sonuna kadar” yerine getirileceği söylenmişti. Arizona’dan bir kullanıcı, sipariş tarihinin 2023’e ertelendiğini bile iddia etti.