Valve’ın 2015 yılında Linux tabanlı ve oyun odaklı bir işletim sistemini duyurması, oyun dünyasında etki yaratmıştı. Linux çekirdeğine dayanan işletim sistemlerinin oyun performansı açısından zayıf olduğu gerçeğini bu işletim sistemi yıkabilirdi. Ancak pek de öyle olmamış ve SteamOS genel olarak başarısız olmuştu. Valve’ın son duyurusuna göre SteamOS 3.0 ile umutlar yeniden yeşeriyor.

Valve’ın bu yaz duyurduğu el konsolu Steam Deck de SteamOS ile çalışacak. Oyuncular, SteamOS’in artık PC için çıkmayacağını düşünse de Valve’ın açıklamasına göre SteamOS 3.0 herkes için geliyor.

SteamOS 3.0, büyük yeniliklerle gelecek

SteamOS’in son sürümü iki yıl önce yayınlanan 2.195 sürümüydü. Bu sürüm Arch tabanlı ve kullanıcı arayüzü olarak KDE Plasma 5’e sahip. SteamOS’in yeni büyük güncellemesi ile Arch’tan Debian tabanına geçiş yapılacak. Bununla birlikte geçen iki yılın ardından nihayet daha iyi bir arayüze kavuşacağımızı tahmin ediyoruz.

Şu an PC platformu için bilinen tek detay, işletim sisteminin PC için de yayınlanacak olması. Linux çekirdeğini kullanan işletim sistemleri hala oyun konusunda iyi performans sunamadığı için büyük bir gelişim beklemekte çekimseriz. Ancak Valve, her oyunu oynatacağını iddia ettiği Steam Deck’te bu işletim sistemini kullanıyorsa performans artışına güveniyor olmalı.

Debian, oyun performansı konusunda Arch Linux’tan daha verimli. Bu yüzden, her şeye rağmen SteamOS’in yeni sürümünü bekliyoruz. Yeni sürüm yüksek olasılıkla 2022 yılının Şubat ayında yayınlanacaktır.