Japon otomobil üreticisi Subaru, ilk batarya beslemeli elektrikli (Battery Electric Vehicle-BEV) aracı Solterra ile karşımıza çıktı.

Tesla’nın liderlik ettiği elektrikli araç sektöründe varlığını göstermek isteyen markalar, son dönemde yoğun mesai harcıyor. Birçok üretici fosil yakıtlı araçlara veda edeceği tarihi şimdiden açıklarken, 1953 yılından bu yana aktif olarak faaliyet gösteren Subaru, ilk batarya beslemeli elektrikli (Battery Electric Vehicle-BEV) aracı Solterra ile karşımıza çıktı.

Subaru için bir ilk olan alçak konumlandırılmış gösterge paneli ve üstten monte edilmiş sayaçlar, geniş iç mekan hissini artırırken, altıgen ızgaradan başlayan yatay eksene sahip gövde ve dışarı taşan dinamik çamurluklar aracın güçlü yapısını dışarı vuruyor.

Subaru Solterra ile elektrikli araç pazarına giriş yaptı

Bünyesinde barındırdığı iki elektrikli motor sayesinde toplamda 215 beygir güç üretebilen araç, 71.4 kWh’lik bir pile ev sahipliği yapıyor. Aracın ortalama menzili ise 460 km olarak açıklandı.

Ön ve arka tekerlekleri ayrı motorlarla tahrik eden yeni bir sistemin kullanıldığı Solterra, dört tekerlekten çekişin sağladığı yol tutuşundan tam anlamıyla yararlanıyor. e-Subaru Global Platformu, Toyota ile birlikte, BEV’lere özel bir platform olarak, Subaru Global Platform’dan elde edilen bilgi birikimi kullanılarak geliştirildi.

Subaru’nun açıklamasına göre aracın zeminine yerleştirilen bataryalar, genel yapının bir parçası haline getirildi ve bu sayede düşük ağırlık merkezi, yüksek gövde mukavemeti ve rijitlik sağlandı.

X-Mode AWD kontrol sistemi sayesinde engebeli veya bozuk yollarda güvenlik hissini artıran araç, engebeli yollarda hem dengede kalırken hem de sabit bir hızda yol almayı sağlayan Grip Control işlevine sahip.