Summer Game Fest: Tüm AAA oyunları nereye gitti?

0
2

Video oyunları için garip bir yıl. 19 aydır yeni bir konsol döngüsüne girdik ve geliştiriciler odak noktasını PS5, Xbox Series X ve PC bulut oyun platformlarına kaydırdıkça PS4 ve Xbox One desteği nihayet azalıyor. Pandemi, bir oyun neslinin gelişimini yavaşlattı veya duraklattı ve her büyüklükteki stüdyo, odadaki en büyük isimler tarafından emiliyor. Sektör bir değişim içinde ve yılın geri kalanı bu istikrarsızlığı yansıtıyor. Basitçe söylemek gerekirse, 2022’nin ikinci yarısında çıkacak çok fazla büyük oyun yok.

Şu anda video oyun alanı gecikmelerden, büyük vaatlerden ve daha fazla gecikmeden oluşuyor. Bu, dört gözle bekleyecek bir şey olmadığı anlamına gelmez – tüm şirketlerin bağımsız ve AA geliştiricileri, bulut kitaplıkları ve Netflix’ten mobil oyunları arasında, bu geçiş dönemi hala oynayacak çok şeyle dolu olacak.

2022 tatil çıkış takvimi kesinlikle birkaç ay öncesine göre daha ince görünüyor, ancak yılın ilk yarısı Horizon Forbidden West, Elden Ring, Pokemon Legends: Arceus, Gran Turismo 7, Kirby ve Forgotten Land gibi oyunlarla oldukça meşguldü. ve Minik Tina’nın Harikalar Diyarı. Bunlar sadece büyük, parlak reklamlarla iyi finanse edilen sürümler – yıl ayrıca Neon White, The Quarry, The Stanley Parable: Ultra Deluxe, Sifu, Tunic, OlliOlli World ve Salt and Sacrifice gibi bağımsız ve AA oyunları için de iyi geçti. Yaz, siberpunk kedi simülatörü Stray, Sam Barlow’un Ölümsüzlüğü ve çılgınca beklenen Cuphead DLC gibi daha küçük ama fantastik görünümlü oyunlarla dolup taşıyor ve hepsi Temmuz ayının sonunda çıkacak.

Cuphead

Garip bir şekilde Netflix, mobil oyunlara yeni bir adım atarak boşlukları doldurmaya da yardımcı oluyor ve en son oyunları çok eğlenceli. Downwell’in yaratıcısının yeni oyunu Poinpy özellikle bağımlılık yapıyor. Netflix ayrıca Monument Valley ve Alto’s Odyssey’nin arkasındaki stüdyolardan sonraki başlıkları yayınlıyor ve aktif bir Netflix aboneliğiniz olduğu sürece hepsi reklamsız veya mikro dönüşümler olmadan ücretsiz.

Tüm bunlara ek olarak, Devolver ve Annapurna gibi orta seviye yayıncılar sürekli olarak garip, yüksek kaliteli oyun akışına sahipler. Ve elbette Xbox Game Pass, PlayStation Plus Premium, NVIDIA’nın GeForce Now’ı ve hatta yüzlerce klasik ve yeni oyunu ekranlı herhangi bir cihaza getiren bulut oyun hizmetleri olan Google Stadia var.

Desta

Bu yıl önümüzde birçok yeni oyun var; Microsoft veya Sony’den gişe rekorları kıran pek çok AAA filmi olmayacak. Beğensek de beğenmesek de, bu stüdyolar endüstrinin hızını belirliyor ve yayın programlarındaki boşluklar, geliştirmenin genel olarak durduğunu hissettirebilir. Ve şu anda, birçok AAA boşluğu var. Bunu daha da kötüleştiren şey, Microsoft ve Sony’nin son birkaç yılda birden fazla büyük projeyi duyurması ve ardından terk etmesi ve hepimize her vitrinde kaçıracak somut bir şey vermesidir.

2019’un sonlarında ve 2020’de Microsoft, Fable, Senua’s Saga: Hellblade 2, Everwild, Avowed ve Outer Worlds 2 dahil olmak üzere devasa oyunları duyurdu ve o zamandan beri bu projeler hakkında fazla bir şey söylemedi. Bunun da ötesinde, Xbox Game Studios bayrağı altındaki en büyük marka olan Bethesda’da olup biten her şey var. Bethesda’nın parlak yeni bilim kurgu RPG’si Starfield, Arkane’nin çevrimiçi vampir atıcısı Redfall ile birlikte bu yılın başlarında 2022’den ertelendi. Bu arada, Elder Scrolls 6’nın geliştirilmesinde en az beş yıl daha kalmış gibi görünüyor ve Fallout 5 bir sonraki konsol nesline kadar çıkmayabilir. Bu yıl hala en büyük Xbox münhasır oyunları, ikisi tam anlamıyla bu ay duyurulan üç orta boy oyun olan High on Life, As Dusk Falls ve Pentiment.

Sony de benzer bir durumda. Forspoken, God of War Ragnarok ve The Last of Us yeniden çevrimi ile bu yılın ikinci yarısında piyasaya çıkan Microsoft’tan daha fazla AAA oyunu var, ancak PlayStation programında hala birçok bilinmeyen var. Final Fantasy XVI, 2020’deki PS5 duyuru akışının en önemli özelliğiydi, ancak bunun için 2023 yazına ait bir yayın penceremiz var. Wolverine, Knights of the Old Republic yeniden çevrimi ve Spider-Man 2 dahil, Sony’nin yıllardır üzerinde çalıştığı diğer oyunlar hakkında sıfır ila çok az bilgi var. The Last of Us için bağımsız bir çok oyunculu mod hala MIA’dır.

Bu tatil sezonunda çıkacak olan Hogwarts Legacy ve The Callisto Protocol dahil olmak üzere birkaç büyük çapraz platform oyunu var, ancak bu oyunların fanatiği şimdiye kadar oldukça susturuldu.

Nintendo’ya gelince, her zaman olduğu gibi kendi kurallarına göre oynuyor ve bu yıl kadroda Splatoon 3 ve Pokemon Scarlet ve Violet’in yanı sıra bir sonraki Direct vitrininde ne duyurursa duyurulacak.

Breath of the Wild 2

Bu yıl sektördeki yetersizlik hissi, konsol yapımcılarının çok fazla tantana ve çok fazla imkansız sürüm penceresi ile bir şeyleri çok erken duyurmasının sonucudur. Pandemi elbette yardımcı olmadı, ancak olduğu gibi, bu stüdyolar dünyaya söz verdi ve ardından birden fazla büyük franchise’da sessiz kaldı ve anemik altı aylık AAA sürümlerine girerken sessizlik özellikle sağır edici. Neyse ki, şu anda mevcut olan ve 2022’de çıkacak çok sayıda harika bağımsız oyun var ve bulut, mobil ve PC hizmetleri arasında bu oyunları oynamanın her zamankinden daha fazla yolu var.

Jonathan Blow’un dediği gibi, zaman zaten bir kurgudur ve hayatı haftalar, aylar ve yıllar olarak düşünmek, mantıksal olarak kaosu kontrol altına almak için boş bir çabadır. Uzun lafın kısası, video oyunu evreninde dört gözle bekleyecek çok şey var.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın