Swift, Apple’ın 2 Haziran 2014 tarihinde tanıttığı, Apple platformlarında yazılım geliştirmeyi sağlayan, açık kaynak kodlu bir yazılım dilidir.

Swift, gerçekten çok hızlı, çok güçlü ve oldukça anlaşılır bir yazılım dilidir. Bu yüzden de Swift öğrenmek gerçekten de çok kolaydır. Swift o kadar anlaşılır bir dildir ki, kodlamadan hiç anlamayan bir insan bile bir Swift kodunu gördüğü zaman anlayabilir.

Swift dilinin ne kadar hızlı bir dil olduğunu Swift dilini diğer yazılım dilleriyle karşılaştırarak anlayabiliriz: Apple’a göre, Swift, Objective-C diline göre 2.6 kat ve Python diline göre 8.4 kat daha hızlıdır.

Swift’in bu yanları tabii ki onu çok başarılı yapmıştır ve yapmaya da devam etmektedir. Örneğin; Swift, sadece 5 yaşında bir yazılım dili olmasına rağmen, en çok sevilen yazılım dillerinden biridir. Hatta Apple, Swift’i 2015 yılında açık kaynak bir dil hâline getirdiği ilk hafta, 60.000’den fazla insan Swift’in gelişimine katkı sağlamıştır. Böylece Swift, TIOBE Index’e göre, 2 yıl içerisinde tarihin en hızlı büyüyen dili hâline geldi: Dil, Ekim 2018’de en popüler 10 yazılım dilinden biri haline gelmiştir.

Swift, nesne tabanlı (Objected Oriented Programming) bir programlama dilidir. Günümüzde Python, Java, Ruby, C++ gibi birçok popüler programlama dili nesne tabanlı çalışmaktadır.

Tabii ki bir yazılım dilinin iyi bir yazılım dili olabilmesi için iyi bir topluluğa ihtiyacı vardır. Swift, böyle bir topluluğa çoktandır sahiptir. Eğer sizde Swift topluluğuna katılmak isterseniz, buradan Swift topluluğuna ulaşabilirsiniz.

Platformlar

Swift ile iOS, iPadOS, macOS, watchOS, tvOS ve hatta Linux işletim sistemleri için yazılımlar geliştirebilirsiniz. Bu platformlarda geliştirebileceklerinizin sınırı yok. Bu platformlar üzerinde, isterseniz Siri ile çalışan harika bir yapay zeka uygulaması ya da büyülü dünyanızı ortaya çıkarttığınız bir arttırılmış gerçeklik (AR) uygulaması yapabilirsiniz!

Geliştirme Araçları

Swift programlama diliyle geliştirme yapmak için kullanabileceğiniz iki uygulama vardır: Xcode ve Playgrounds.

Xcode

Xcode, hem profesyoneller hem de yeni başlayanlar için muhteşem bir araçtır. Xcode sayesinde muhteşem iOS, iPadOS, watchOS, macOS ve tvOS işletim sistemleri için yazılım geliştirilebilirsiniz. Swift paketleri desteğiyle Xcode, kodu tüm uygulamalarınız arasında paylaşmanıza veya topluluk tarafından oluşturulan paketleri kullanmanıza olanak tanır. Xcode, Swift ile geliştirme yapan birisinin en temel geliştirme aracıdır.

Xcode uygulamasına erişmek oldukça basittir; yapmanız gereken tek şey, App Store üzerinden kendisini indirmektir. (Buradan Xcode uygulamasını direkt indirebilirsiniz.)

Playgrounds

Playgrounds, Swift öğrenmeyi interaktif ve eğlenceli hale getiren bir uygulamadır. Bu uygulama üzerinde yaratılan Playground kitapçıklarıyla hiç kodlama bilmeyen bir insan rahatlıkla Swift programlama dilini öğrenmeye başlayabilir. Eğer siz de Swift öğrenmeye başlamak istiyorsanız, Apple’ın Türkçe olarak da hazırlamış olduğu Playground kitapçıklarına göz atabilirsiniz. Ayrıca, bu uygulama üzerinden siz de Playground kitapçıkları oluşturabilirsiniz. (Hatta Apple her sene düzenlediği Dünya Geliştiriciler Konferansına (WWDC) burslu olarak katılmak isteyen kişilerden bir Playground kitapçığı hazırlamalarını istemektedir.)

Üstelik Playgrounds uygulamasına Mac veya iPad cihazlarınız üzerinden erişebilirsiniz. Bu uygulamaya erişmek için yine yapmanız gereken tek şey, bu uygulamayı App Store üzerinden cihazınıza indirmektir. Bu uygulamayı Mac cihazınıza indirmek için buraya ve iPad cihazınıza indirmek içinse buraya tıklayabilirsiniz.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın