Ülkemizde üretime başlayan TCL, dünyada bir ilke sahip olan yüksek hızda ekran yenileme sahip televizyonu ile görücüye çıkacak.

Akıllı telefonlarının yanı sıra birçok teknolojik ürünleriyle de piyasada adından söz ettiren TLC; ülkemizde üretim yapan firmalar arasında yer alıyor.

8 Eylül’de yeni ürünlerini duyuran şirketin X Serisi Mini LED TV modelleri; X925 Pro OD Zero Mini LED 8K TV ve X925 Mini LED 8K TV piyasaya sürülmüştü. Şimdi TLC dünyada bir ilke sahip televizyonları ile görücüye çıkmaya hazırlanıyor.

Dünyanın ilk 265 Hz ekrana sahip televizyonu geliyor

TCL, 29 Ekim’deki lansmanında 75 inç boyuta sahip 8K 265 Hz ekran yenileme hızı sunan; a-Si 4Mask teknolojisi ve 1G1D (1 giriş pikseli ve 1 çıkış pikseli) ekran yeniliklerini geliştirildiğini duyurdu.

Klasik 8K televizyonların 120 Hz ekran yenileme hızıyla geldiğini düşündüğümüzde bu hızın ilk defa 265 Hz’e yükseltilmesi pazardaki rekabeti kızıştıracak gibi gözüküyor.

Şirket geçen yıl ilk nesil 8K 1G1D teknolojisinin tanıtımını yapmıştı. Ancak 2021 yılındaki yeni geliştirilen teknolojiler, görüntü kalitesi, yenileme hızı ve üretim süreci açısından yeni bir kilometre taşı oluşturuyor.

TCL bununla birlikte, 2021 Dünya Ekran Endüstrisi Konferansı’nda IGZO teknolojisine dayalı dünyanın ilk 85 inç 8K 120Hz ekran yenileme hızına sahip LCD ekranını da tanıttı. Bu ekran 5000:1’in üzerinde bir kontrast oranına sahiptir. Aynı özelliklere sahip benzer ürünlerden yüzde 30 daha düşüktür.

TCL’nin tanıttığı bir diğer yenilik ise “Yıldız Obsidiyen” ekranı olarak adlandırdıkları ekrandır. Bu, bir miniLED arka ışık yapılandırmasını içeriyor. Arka aydınlatmada düzinelerce standart LED yerine binlerce miniLED kullanımı; tabletlerden TV’lere kadar premium ekran segmentinde oldukça yükselişte.

TCL 8K 265 Hz akıllı televizyon özellikleri

Ekran: 75 inç / 8K çözünürlük / 265 Hz / a-Si 4Mask
Panel: miniLED