Apple ve Google’ın da bulunduğu teknoloji devleri, Beyaz Saray’da toplanıyor. Gündemde siber saldırılar ele alınacak.

ABD’nin Washington eyaletinde bulunan Beyaz Saray, teknoloji güvenliği adına önemli bir toplantıya ev sahipliği yapacak. Google’ın çatı şirketi Alphabet ve Apple başta olmak üzere Amerikan merkezli teknoloji şirketleri, Beyaz Saray’da bugün bir araya gelecek.

Reuters’ın haberine göre, toplantının gündeminde ABD’nin 2021 yılında maruz kaldığı büyük çaplı siber saldırılar yer alıyor. Bakanlık düzeyinde Hükümet yetkililerinin de katılacağı bu toplantıda, Beyaz Saray yönetimi teknoloji şirketleriyle yazılım güvenliğini değerlendirecek. Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerileri de ele alınacak.

Kriz atlatan Meta da toplantıya katılıyor

Toplantıya katılacak şirketler arasında eski adı Facebook olan Meta Platforms, Inc. de yer alıyor. Hatırlanacağı üzere Meta, başta Ekim ayı olmak üzere 2021’de sunucu taraflı büyük sıkıntılar atlattı. 4 Ekim’de WhatsApp ve Instagram dahil hiçbir servisine saatlerce erişilemedi. Ayrıca facebook.com alan adı da kısa süreliğine satışa çıktı.

Apple ve Google'ın da bulunduğu teknoloji devleri, Beyaz Saray'da toplanıyor. Gündemde siber saldırılar ele alınacak.

Ancak Beyaz Saray’da yapılan toplantının daha çok ABD’nin geçen yıl maruz kaldığı büyük siber saldırıları ele alacağı bildirildi. Geçtiğimiz aylarda, dünyaca ünlü şirketler ve kuruluşların uygulamalarında veri kaydetmek için kullandıkları Log4j adlı açık kaynaklı yazılımda güvenlik açığı keşfedilmişti.

Konuyla alakalı Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, teknoloji şirketlerinin üst düzey yöneticilerine Aralık ayında bir uyarı mektubu gönderdi. Sullivan mektupta, Log4j gibi açık kaynaklı yazılımlarda meydana gelen güvenlik açıklarının ABD için önemli bir güvenlik endişesi olduğunu belirtti.

ABD’nin Siber ve Gelişen Teknolojiden Sorumlu Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Anne Neuberger ev sahipliğinde gerçekleştirilecek toplantıda, benzer sorunlar yaşanmaması için açık kaynak yazılımların güvenliği tartışılacak. Toplantıya katılacak teknoloji şirketleri arasında IBM, Apple, Google, Microsoft, Meta, Amazon, Oracle var. Ayrıca ABD İç Güvenlik Bakanlığı, Savunma Bakanlığı ve Ticaret Departmanı da katılacak.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın