Telegram 700 milyon kullanıcıya ulaştı, premium katman başlattı

0
2

Telegram, aylık 700 milyonun üzerinde aktif kullanıcıyı bir araya getirdi ve anlık mesajlaşma platformu geniş kullanıcı tabanının bir kısmından para kazanmaya zorlarken, ek özelliklere sahip premium bir katman sunuyor. Firma, premium katman için ne kadar ücret aldığını açıklamadı, ancak aylık abonelik 4,99 ila 6 dolar arasında fiyatlandırılıyor gibi görünüyor.

Premium katman, Ocak 2021’de aylık aktif kullanıcı sayısını 500 milyona ulaşan mesajlaşma uygulamasına bir dizi ek ve iyileştirilmiş özellik ekliyor. Telegram Premium, kullanıcıların 4 GB’a kadar dosyalar göndermesine olanak tanır ve örneğin daha hızlı indirmeleri destekler.

Ödeme yapan müşteriler ayrıca ücretsiz kullanıcılara sunulan 500’den 1.000’e kadar kanalı takip edebilecek ve her birinde 200’e kadar sohbet içeren 20’ye kadar sohbet klasörü oluşturabilecek. Telegram Premium kullanıcıları ayrıca uygulamaya dört adede kadar hesap ekleyebilecek ve 10 adede kadar sohbeti sabitleyebilecek.

Hareket, Dubai merkezli firmanın gelişimini “öncelikle reklamcılar tarafından değil, kullanıcıları tarafından yönlendirilerek” sürdürme girişimi olduğunu söyledi. Ayrıca, yüz milyonlarca kullanıcıya sahip bir anlık mesajlaşma uygulaması ilk kez premium bir katman sunuyor. Telegram’ın en iyi rakiplerinden bazıları olan Signal, WhatsApp, Facebook Messenger, Apple’ın Mesajları ve Google’ın Mesajları, premium bir katman sunmuyor.

Telegram kurucusu ve CEO’su Pavel Durov, bu ayın başlarında, premium bir katman başlatma hareketinin, ek depolama/bant genişliği için kullanıcı talebine yanıt vermeyi amaçladığını söyledi.

“Biraz düşündükten sonra, en talepkar hayranlarımızın mevcut özelliklerimizi ücretsiz tutarken daha fazlasını elde etmesine izin vermenin tek yolunun, bu yükseltilmiş limitleri ücretli bir seçenek haline getirmek olduğunu fark ettik” dedi.

Bazı analistler daha önce Telegram’ın blok zinciri token projesi aracılığıyla platformdan para kazanabileceğini ummuştu. Ancak birkaç gecikme ve düzenleyici sorundan sonra Telegram, 2020’de projeyi bıraktığını ve yatırımcılardan topladığı 1,2 milyar doları geri vermeyi teklif ettiğini söyledi.

Mart 2021’de Telegram, 5 yıllık halka arz öncesi dönüştürülebilir tahviller satarak Mubadala ve Abu Dhabi Catalyst Partners dahil olmak üzere bir dizi yatırımcıdan 1 milyar doların üzerinde para topladı.

Firma Pazar günkü bir blog yazısında, “Bugün, Telegram tarihinde önemli bir gün – sadece yeni bir kilometre taşını değil, aynı zamanda Telegram’ın sürdürülebilir para kazanma sürecinin başlangıcını da işaret ediyor” dedi.

Premium kullanıcılar ayrıca sesli mesajları metinlere dönüştürme, özel çıkartmalara ve tepkilere erişme ve profil fotoğrafları olarak hareketli resimler kullanma olanağına sahip olacak. Ayrıca onlara reklamsız bir deneyim sunulacak.

Durov, uygulamadaki bir dizi temel özelliği kullanıcılar için ücretsiz tutma ve ayrıca ödeme yapmayan izleyiciler için yeni özellikler oluşturmaya devam etme sözü verdi.

Pazar günü firma, tüm kullanıcıların bir davet bağlantısına ihtiyaç duymadan herkese açık bir gruba katılmasını sağlamak için katılma istekleri adı verilen bir özelliği kullanıma sunduğunu söyledi. Ücretsiz kullanıcıları hedefleyen bir diğer yeni özellik, doğrulanmış grupların ve kanalların rozetlerini sohbetin en üstünde göstermesini mümkün kılacaktır. Yeni güncelleme, yeni iPad’ler ve iPhone’lar için saniyede 120 kare hızında animasyon oluşturmayı da destekliyor.

Telegram, “Bu güncelleme, mobil ve masaüstü uygulamalar için 100’den fazla düzeltme ve optimizasyon içeriyor – hataları ortadan kaldırıyor, hızı artırıyor ve küçük özellikleri genişletiyor” dedi.

Sanford C. Bernstein’daki analistler, bu yıl Mayıs ayında müşterilere yönelik bir notta, Telegram’ın özellikleriyle “giderek daha rekabetçi” hale geldiğini bildirdi. “Seçtiğimiz grubumuzdaki mesajlaşma uygulaması indirmelerinin çoğunluğunu WhatsApp ve Messenger oluştururken, Telegram her iki uygulamadan, özellikle de Messenger’dan önemli pay aldı” diye yazdılar.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın