Tesla, dördüncü çeyrek mali raporlarını paylaştı. Şirketin ortaya çıkan bilgilere göre 2021 yılını ciddi bir karla kapattığı gözlemlendi.

Tesla, tıpkı diğer teknoloji devleri gibi geride bıraktığımız yılın finansal raporlarını paylaştı. Dördüncü çeyreğin tamamlanmasının ardından oluşan tabloyu piyasaya sunan şirket, görünüşe göre başarılı bir dönemi daha geride bırakmışa benziyor.

Neredeyse rekor seviyede net kazanç elde eden Tesla, bir önceki yıldan daha başarılı bir dönemi geride bıraktı. Şirketin tedarik sorunları yaşamasına rağmen elde ettiği rakamlar ise oldukça dikkat çekici.

Tesla, dördüncü çeyrekte önemli bir gelir elde etti

Bir önceki yıla göre önemli sıçramalar gerçekleştirdiği gözlemlenen şirketin, 2021 dördüncü çeyrekte 2.3 milyar dolarlık net kazanç elde ettiği öğrenildi. 2020 yılında ise bu rakamın sadece 270 milyon dolar olması, Tesla‘nın ciddi bir sıçrama yaptığını göstermekte. Öte yandan firma, 2020 yılını toplamda 721 milyon dolarlık net kazançla kapattı. Ancak takvimler 2021‘i gösterdiğinde bu rakamın 5.5 milyar dolara ulaştığı gözlemlendi. Şirketin bu karı, 17.7 milyar dolarlık gelirden elde ettiği öğrenildi.

Tesla, dördüncü çeyrek mali raporlarını paylaştı. Şirketin ortaya çıkan bilgilere göre 2021 yılını ciddi bir karla kapattığı gözlemlendi.

Bir önceki yıla göre araç üretiminde de artışa geçen şirket, yüzde 70‘lik bir artışla 305 bin 840 otomobil üretmeyi başardı. Bununla birlikte Tesla, ana hedefi olan 1 milyon araç mottosunu da az bir farkla kaçırdı. Şirket 936 bin 172 araç üretirken, bir önceki döneme göre yüzde 87‘lik kapasite artışına gitti. Elon Musk‘ın da görüşlerini belirttiği mali raporda, atılım yılı konusunda ciddi mesajlar da verilmekte:

2021 Tesla ve genel olarak elektrikli araçlar için bir atılım yılıydı. Yıl boyunca herkesin yaptığı gibi tedarik zinciri zorluklarıyla mücadele ederken, geçen yıl hacimlerimizi yaklaşık yüzde 90 oranında artırmayı başardık. Yeni araçlar tanıtmış olsaydık, toplam araç üretimimiz düşecekti. Bu yıl yeni araç modelleri tanıtmayacağız. Mantıklı olmazdı.

Tesla

Cybertruck konusunda da gelişmelerin sürdüğünü belirten Elon Musk, 2023 yılını işaret etti. Almanya başta olmak üzere pek çok ülkeye yatırımlar yaptıklarını belirten şirket, büyüme hedeflerini sürdürmek istediklerini açıkladı. Otonom araç konusunda ciddi hedefleri olduğunu belirten firma, şimdiden çalışmalara başladı. Bakalım Tesla bu yıl piyasayı nasıl tamamlayacak, bekleyip göreceğiz.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.