Tesla araçlarındaki tehlike saçan arıza sebebiyle ABD, şirkete soruşturma açtı!

0
1

ABD hükümeti, Tesla araçlarında oluşan tehlikeli arıza sebebiyle şirkete soruşturma açtı. İşte o arıza ve ayrıntılar…

Kurucusunun Elon Musk olduğu elektrikli araç şirketi Tesla’nın ABD ile başı dertte. Hali hazırda boombox özelliğini devre dışı bırakmak için 500.000’den fazla aracı geri çağırmaya zorlanıp Güney Kore’de bazı sorunlar yaşadıktan sonra Tesla, şimdi bir başka soruşturma ile uğraşıyor.

ABD oto güvenlik düzenleyicileri, şirketin arabalarının belirli bir neden olmaksızın yollarda fren yaptığını ve aniden durduğunu iddia ediyor. Devlet, Tesla Model 3 ve Y’de son 9 ayda araç sahiplerinden 354’ten fazla şikayet olduğunu söylüyor. Henüz bir kaza ya da yaralanmaya yol açmasa da bu sorun, büyük tehlike arz ediyor.

Tesla araçları aniden duruyor

Tesla araçları, uyarlanabilir hız sabitleyici ve “Otomatik Pilot” gibi yarı otomatik sürücü yardımı fonksiyonlarına sahip. Bu özellik, araç sahiplerine kendi şeritlerinde otomatik olarak fren yapma ve yönlendirme imkanı tanıyor.

Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi, 17 Şubat Perşembe günü bazı belgeler yayınladı. Bu belgeler, araçların otoyol hızlarında beklenmedik bir şekilde fren yapabileceğini söylüyor. Ajansa gelen şikayetlere göre, ani yavaşlamalar uyarı olmaksızın tek bir sürüş içerisinde tekrar edebilir. Bu da sürücülerin ani durmalarda arkadan gelen aracın kendilerine çarpmalarından korkmasına sebep oluyor.

Bu arızanın sonucunda ABD, Tesla hakkında bir soruşturma başlattı. Bu soruşturma, şirket adına açılanların dördüncüsü olacak. NHTSA şu anda Ocak 2021’den bu yana 15 Tesla aracının iadesini talep ediyor. Ayrıca kurum, 2016’dan bu yana Tesla araçlarının sebep olduğu ve 11 kişinin öldüğü en az 33 kaza için müfettiş gönderdi.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.