Otomobil

Tesla, otopilot ile kaza riskini düşürüyor!

tesla.jpg

Tesla’nın araçlarında bulunan ve her geçen gün geliştirilmeye devam edilen otomatik pilot özelliğinin, kasa riskini neredeyse yarı yarıya düşürdüğü bir kez daha kanıtlandı!

Elektrikli otomobilleri ile sektörün en çok konuşulan markası haline gelen Tesla, ilk dönemlerde otomatik pilot özelliği nedeniyle meydana gelen kazalar ile anılır hale gelmişti.

Tesla’nın Otomatik Pilotu Öldürdü!

Tesla’nın otomobillerinde yer verdiği otomatik pilot, ilk defa sonucu ölüm olan bir kazaya…

Ancak, Tesla’nın son dönemde otomatik pilot özelliği için yaptığı yazılımsal geliştirmeler ve yeni donanıma geçiş yapması, bu algıyı tam tersine çevirdi.

Tesla’nın CEO’su Elon Musk, geçtiğimiz yıl otomatik pilot özelliği ile kullanılan araçlarından elde ettikleri veriler sonucunda kaza riskinin yüzde 50’ye kadar azaldığını açıklamıştı.

Tesla, otomatik acil fren ile kaza riskini yüzde 40 oranında azaltıyor!

Tesla’nın otomatik pilot özelliği ile yapılan ve can kaybına meydana olan kaza hakkında soruşturma başlatan ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi, araçların tüm otomatik pilot yeteneklerini uzun süredir incelemekteydi.

Yaptığı uzun incelemeler sonrasında araçlarda herhangi bir kusur bulamayan kurum, Tesla CEO’su Elon Musk’un açıklamalarını destekleyen verilere ulaştığını açıkladı. 

Kurum tarafından hazırlanan raporda, otomatik pilot sisteminin bir bileşeni olan otomatik direksiyon özelliği aktif edildiğinde, Tesla araçların kaza riskini yüzde 40 oranında düşürdüğü belirtiliyor.

Araçta yer alan ileri görüşlü kameralar ve ultrasonik sensörler ile şerit takibi yapılmasını ve yolda yer alan araçlara olan mesafenin hesaplanmasını sağlayan otomatik direksiyon özelliği, aracın şeritten çıkmamasını sağlıyor.

:: Tesla’nın otomatik pilot özelliği hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yorum Yaz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1.468 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

İxirweb , internetin ixirli dünyasına açılan kapıdır.
En son haberleri ixirweb'den okuyabilir , takip edebilir. Aklınıza takılan soruları soru-cevap sayfamızdan sorabilir ve cevabını alabilirsiniz. Ayrıca sizde ixirli bilgilerinizi forumda paylaşabilirsiniz.

Copyright © 2015 Tüm Hakları Saklıdır

To Top
WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com