Tesla, toplu işten çıkarmaların federal yasaları ihlal ettiğini iddia eden eski çalışanlar tarafından dava edildi

0
1

Reuters’in bildirdiğine göre Tesla, Sparks, Nevada’daki gigafactory’deki iki eski çalışanı tarafından toplu işten çıkarmalar nedeniyle dava ediliyor. 500’den fazla işçinin, federal yasaları ihlal ederek, 60 gün önceden haber verilmeksizin fabrikada serbest bırakıldığını iddia ediyorlar. Şikayet, “Tesla, çalışanlara fesihlerinin derhal yürürlüğe gireceğini bildirdi” dedi. Önceden haber vermeksizin Mayıs veya Haziran aylarında işten çıkarılan ABD’li Tesla çalışanları adına toplu dava statüsü istiyorlar.

ABD WARN Yasası, şirketlerin belirli koşullar altında toplu işten çıkarmalardan önce 60 gün önceden bildirimde bulunmalarını şart koşuyor. Buradaki fikir, çalışanlara başka bir iş bulmaları veya yeniden eğitim almaları için yeterli zaman vermektir. Davayı açan işçilerden biri olan John Lynch, 10 Haziran’da işine derhal son verildiğinin kendisine bildirildiğini söyledi.

Bloomberg’e konuşan avukat Shannon Liss-Riordan, Tesla’nın bazı çalışanlara yalnızca bir haftalık kıdem tazminatı teklif ettiğini de sözlerine ekledi. Tesla’nın bir haftalık kıdem tazminatı karşılığında çalışanlarını serbest bırakmaya çalışmasını engellemek için acil bir hareket hazırlıyor.

Davanın haberini takiben Musk, CNBC’ye bir e-postada Tesla’nın maaşlı çalışan sayısını yüzde 10 azaltacağını ve saatlik işgücünü artıracağını söyledi. Maaşlı işçiler Tesla çalışanlarının yaklaşık üçte ikisini oluşturuyor, bu nedenle işten çıkarmaların toplam işçilerin yaklaşık yüzde 3,5’ini etkileyeceğini söyledi. Musk, “Bundan bir yıl sonra, çalışan sayımızın hem maaşlı hem de açıkçası saatlik olarak daha yüksek olacağını düşünüyorum” diye ekledi.

Bu ayın başlarında Musk, Tesla yöneticilerine işgücünü yukarıda belirtilen yüzde 10 oranında azaltma planlarını söyledikten sonra ve ekonomi hakkında “süper kötü bir his” olduğunu söyledikten sonra iş kayıplarının geldiğinin sinyalini verdi. Davaya göre, binlerce Tesla çalışanının son zamanlarda ABD’de dolaşmasına izin verildiği ve birçoğunun “yıkıcı ekonomik etki” yaşadığı bildirildi.

Ancak Musk, CNBC’ye davanın önemli olmadığını söyledi. “Bu, küçük sonuçları olan küçük bir dava” dedi. İster bisiklet kazası olsun, ister çok daha ciddi bir şey olsun, Tesla ile ilgili her şey büyük manşetlerde yer alıyor.”

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın