Tesla’nın hisseleri, Twitter anlaşması beklemede olduğu için düşüyor

0
2

Tesla’nın hissesi ve Elon Musk’ın serveti – Cuma günü büyük bir darbe aldı, muhtemelen milyarderin Twitter satın alma anlaşmasını tehlikeye girdi.

Musk’ın servetinin çoğunun geldiği elektrikli otomobil şirketinin hisseleri, Cuma günü işlem sırasında yüzde 10’dan fazla düştü ve bir noktada hisse başına yaklaşık 636 dolara düştü. Bu, Musk’ın Twitter’ı satın alma anlaşmasının açıklandığı günkü fiyatından yaklaşık yüzde 35’lik bir düşüş.Tesla’nın hisselerindeki düşüş, Musk’ın serveti üzerinde yüzeysel bir etkiden daha fazlasına sahip olabilir.

Musk, Tesla’nın hisselerinin değerine büyük ölçüde bağlı olan kapsamlı kişisel krediler aldı. Zaman zaman, Tesla hisselerinin yüzde 50’sini onları desteklemek için teminat olarak verdi. Şirketin hisse fiyatı 600 dolara yaklaşırken Musk, analistlere göre ödeme kabiliyetine olan güvenlerini hafifletmek için özkaynaklarının bir kısmını arayabilecekleri borç verenlerle tehlikeli bir bölgeye giriyor.

Tesla, Twitter anlaşmasından sonra 126 milyar dolar değer kaybetti

Wedbush Securities analisti Dan Ives, “Hisse senedinin performansı göz önüne alındığında, Street, o alan koduna tehlikeli bir şekilde yaklaştığını ve bunun hisse üzerinde daha fazla baskı oluşturduğunu düşünmeye başlayacak” dedi. “Çünkü bu kademeli bir etki. Twitter anlaşmasından bu yana hisse senedi yüzde 35 düştü, bu asla haritada değildi. ”

Elon Musk, Twitter’ı bir IOU ile satın alacaktı

Dünyanın en zengin insanı Musk, bu yıl Twitter’ı satın almak için düşmanca bir devralma girişimi başlattı. Şirket ve yönetici geçen ay 44 milyar dolarlık bir anlaşmayı kabul etti, ancak Musk geçen hafta sitedeki otomatik botların sayısını incelerken anlaşmanın “beklemede” olduğunu tweetledi.

Analistler, fiyatı yeniden müzakere etmenin bir taktik olabileceğini, deneyebileceğini söylediği bir şey olduğunu söyledi.

Ve Musk, sahte hesapların sayısı konusunda yanlış yönlendirildiğini gösterebilirse, hukuk uzmanları strateji hakkında şüphelerini dile getirse de, bu ona “maddi olumsuz etki” maddesini kullanma seçeneği sunacaktır.

“Biz bu kredilerin tarafı değiliz. … Adi hisse senedimizin fiyatı önemli ölçüde düşerse, Bay Musk, kredi yükümlülüklerini yerine getirmek için bir veya daha fazla bankacılık kurumu tarafından Tesla adi hisse senetlerini satmaya zorlanabilir”. “Böyle bir satış, adi hisse senedimizin fiyatının daha da düşmesine neden olabilir.”

Tesla’nın fiyatı, geçen yıl Eylül ayında yine dünyanın en zengin insanı olmasından bu yana hisse senedi fiyatının ulaştığı en düşük noktalardan birine düştü. Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre Musk, Twitter’ı devralma niyetini ilk açıkladığı zaman yaklaşık 259 milyar dolar olan Cuma günü yaklaşık 212 milyar dolar değerindeydi.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.